| Üye ol | 24 Ocak 2017,Salı

"nden kişiye ceza kesilemez"

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 08.05.2011, 08:00 Güncelleme Tarihi: 09.05.2011, 14:13
Etiketler:
dava korsan IP adresi Amerika mahkeme

'da bir yargıçın verdiği karar, internet suçlarından açılan ları tamamen değiştirebilir.

ve yasa dışı içeriğe karşı son yıllarda hızlanan yaptırımlar, lı bir yargıcın verdiği bir kararla sekteye uğrayabilir. Korsan içerik indirdiği tespit edilen IP adreslerine daha önce açılan birçok , yapımcı şirketin avukatıyla korsan indirenin anlaştığı bir ücreti ödemesiyle ya da standart cezayı vermesiyle sonuçlanıyordu. Ancak Amerikalı yargıç Harold Baker, IP adreslerinin insanlara karşılık gelmediğini, bu yüzden de IP adresleri üzerinden tespit edilen suçlar yüzünden kişilere dava açılamayacağını söyleyince işler farklı bir boyut kazandı.

Yargıcın verdiği bu kararın arkasında geçtiğimiz haftalarda yaşanan bir olay yatıyor. Çocuk pornosu indirdiği tespit edilen bir nin sahibine dava açılmış, ancak sonrasında bağlantıyı kullananın wireless modeme bağlanmış evin dışından birisi olduğu anlaşılmıştı. IP adresinin sahibi de bu olay karşısında yaşadığı sıkıntılar için tazminat davası açmıştı.

Yargıcın kararı son derece mantıklı gözükse de korsana karşı mücadele vermekte olan birçok şirketin de bu durumu beğenmeyeceğini tahmin etmek pek de zor değil. Ancak şu da var ki wireless güvenliğini sağlayamamış kullanıcıların haksız yere ceza almasındansa verilen karar çok daha adil görünüyor. Bakalım bu karar önümüzdeki günlerde açılacak olan davalarda ne gibi bir değişiklik getirecek.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Güncel Toplam kayıt: 200

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın