| Üye ol | 18 Ocak 2017,Çarş

Başkanı iddialarıyla ilgili konuştu

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 04.05.2011, 12:17 Güncelleme Tarihi: 05.05.2011, 14:51
Etiketler:
yasak sansür internet BTK erişim yasağ Tayfun Acarer
BTK Başkanı sansür iddialarıyla ilgili konuştu

Başkanı , in Güvenli Yönetmeliği kapsamında öngörülen düzenlemenin çarpıtıldığını belirtti.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu () Başkanı , internet abonelerinin şu anda kullandığı sistemi kullanmaya devam edebileceğini, isteyen abonenin de güvenli profiline geçebileceğini belirterek, ''şu andaki konumunda kalmak isteyenlerin herhangi bir şey yapmaları gerekmiyor'' dedi.

Acarer, BTK Bünyesindeki Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı İnternet Daire Başkanı Osman Nihat Şen ile kurumun merkez binasında basın toplantısı düzenledi.

Ağustos ayında uygulamaya konulanacak Güvenli İnternet Hizmeti'ne ilişkin basın yayın organlarında çeşitli eleştiri ve yorumların yer aldığını anımsatan Acarer, bunların haksız yere yapıldığını söyledi.

Güvenli İnternet Hizmeti'nin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulunu şubat ayında aldığı bir kararla hayata geçirildiğini anlatan Acarer, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Şu anki internet yapısını standart profil diye tanımlarsak Güvenli İnternet Profili mevcut yapıya getirilen bir ilavedir. Uzunca zamandır değişik kullanıcılardan gelen talep üzerine bu düzenleme ortaya çıktı. İnternet servis sağlayıcılarla yapılan görüşmeler neticesinde bu düzenlemeyi yaptık. Şu anda kullandığı sistemi isteyen abone kullanmaya devam eder, isteyen abone de güvenli internet profiline geçer.

Şu andaki konumunda kalmak isteyenlerin herhangi bir şey yapmaları gerekmiyor. bir abone Güvenli İnternet Profilini kullanmak istiyorsa o zaman o kullanıcı işlem yapacak. Güvenli İnternet Profilini seçen 'çocuk, aile ve yurt içi' profillerinden birini tercih edecek, herhangi birini işaretlemeyen aile profilini seçmiş sayılacak.''

Bu da Tayfun Acarer'in dün yaptığı açıklama ile ilgili, dün girdiğimiz haber:

BTK tarafından hazırlanan ve 23 Şubat 2011'de yayınlanan İnternetin Güvenli Kullanımı Yönetmeliği ile ilgili açıklamalarda bulunan Acarer, benzeri düzenlemelerin Avrupa ülkelerinde de bulunduğunu, bunun bir "sansür" olarak algılanmasına şaşırdıklarını belirtti.

Düzenlemeyle standart paket dışında aile, çocuk ve yurt içi paketleri oluşturulduğunu, yeni filtrelemelerin bu üç paket için geçerli olduğunu söyleyen Acarer, standart pakette mevcut uygulamadan farklı bir filtrenin söz konusu olmayacağını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Bir olay bu kadar çarpıtılır mı, pes diyorum. Şu anda herkes standart tarifede. Şimdi üç tane daha paket getiriliyor. Bu paketlerin de fiyatları farklı olsun deniyor. İnterneti sadece çocukların kullandığı abonelikler için belli bir filtrelemeyle hizmet verecek olan Çocuk paketi, biraz daha geniş alanda hizmet verecek Aile paketi ve erişime engelli sitelerin yüzde 99'unun yurt dışı kaynaklı olması gerçeğinden hareketle yurt içi paketi uygulamaya girecek.

Şimdi biz herkesi çocuk paketine alsak eleştirilere hak verirdim. Ancak bu uygulamayla zaten herkes standart paket içinde kalacak. Ancak isterse diğer paketler için başvuruda bulunacak. Bunun neresi sansür. Standart paket şu anda neyse aynen devam edecek. Şu ankinden farklı bir filtre koyulmayacak. Standart tarifede bir internet sitesinin içeriğinde bir suç varsa zaten erişime engelleniyor. Bunun dışında artı bir şeyler yapacak halimiz yok. Filtre diğer paketlere getiriliyor."

"KONUNUN ŞİMDİ GÜNDEME GETİRİLMESİ SİYASİ"

BTK Başkanı Acarer, yönetmeliğin Şubat ayında yayınlanmasına rağmen Mayıs ayında tartışılmasına anlam veremediğini, eğer bir sansür iddiası varsa neden bunu söylemek için 2.5 ay beklendiğini merak ettiklerini söyledi.

Acarer, "Konunun şimdi gündeme getirilmesinin nedeni konusunda yorum yapmayacağım ama Şubat ayında alınan bir kararın Mayıs ayında gündeme getirilmesinin nedeni bence siyasi, başka bir izahını yapamıyorum" dedi.

Türkiye'nin internet özgürlüğü konusunda sorunu olan bir ülke olmadığını, bu konuda açıklanan uluslararası raporlara katılmadığını kaydeden Acarer, İngiltere ve Almanya'da erişime engellenen site sayısının Türkiye'nin üç katı düzeyinde olduğunu savundu.

Türkiye'de sitelerin ya mahkeme kararıyla ya da BTK'nın incelemesi sonucu kapatılabildiğini ve sansasyon yaratan tüm kapatmaların mahkeme kararlarıyla gerçekleştiğini söyleyen Acarer, BTK'nın engellediği sitelerin yüzde 55'inin aşırı müstehcenlik, yüzde 40 civarının da çocuk pornosu nedeniyle engellendiğini kaydetti.

Mahkeme kararıyla gerçekleşen kapatmalarda da bir sistem değişikliğine ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Acarer, "Mahkeme karar almış, alırken de ne var ne yok tüm adresleri yazmış. Bazı kapatmaları biz de gazetecilerden öğreniyoruz. Çünkü mahkeme aldığı kararı doğrudan ISP'lere bildiriyor. Belki bunun gözden geçirilmesi lazım. Bu işlemler İletişim Başkanlığı'nın üzerinden uygulanabilir" diye konuştu.

Acarer, Türkiye'de erişime engellenen site sayısıyla ilgili bilgi verilmediğini, gazetelere yansıyan 37 bin rakamının da kendileri tarafından verilmediğini belirterek, "Rakam o değil ama o civarlarda bir şey" dedi. Tüketiciyi koruma yönünde bir çok örnek düzenleme yaptıklarını, bunların kamuoyunda gündeme gelmediğini, bir çok düzenlemenin de "sansür geliyor" başlığıyla verilmesinden rahatsız olduklarını kaydeden Acarer, "Her adımımızda acaba sansür mü diyecekler diye düşünür hale geldik" diye konuştu.

Kaynak: AA

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

Levent Ozen Levent Ozen

22 Ağustos’tan itibaren uygulamaya başlanacak olan internetteki filtreleme uygulamalarına tepkiler sürerken İnternet Gazeteciliği ve Blog Derneği “ İnternet Gazeteciliği ve Yeni Medya Çalıştayı” düzenliyor.

İnternet Gazeteciliği ve Yeni Medya Çalıştayı, Bursa Gazeteciler Cemiyeti (BGC) Lokali'nde 7 Mayıs Cumartesi günü saat 14.00’te başlayacak.


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu’nca tasarlanan, “İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar”, 22 Ağustos 2011 tarihinde yürürlüğe girecek. İnternet kullanımının filitrelenecek olması “sansür” olarak değerlendirilirken İnternet Gazeteciliği ve Blog Derneği Bursa’da yeni bir ilke imza atıyor.


İnternet Gazeteciliği ve Yeni Medya Çalıştayı, "Değişen gazetecilik ve yeni yeni ortaya çıkmaya başlayan internet gazeteciliği ve blog yazarlığı ile yeni iletişim kanallarının durumunu, bu yeni ve hızlı yükselen mecranın denetimi ile sansürünün arasındaki farkı ve etik değerlerini değerlendirecek.

Çalıştaya katılımınızı bekleriz.

İnt

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 05.05.2011 12:55
java_j2ee java_j2ee // İSTANBUL

Olay Filtreleme değil Fişleme... Standart paket diyorlar neyin standartı eğer çoluk çocuunuzun zararlı içeriklere ulaşmamasını istiyorsanız güvenlik yazılımı kullanın. Yapılan resmen kişisel özgürlüğü kısıtlamadır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 04.05.2011 14:16

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Güncel Toplam kayıt: 194

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın