| Üye ol | 24 Ocak 2017,Salı

Son fabrikası da kapandı

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 27.04.2011, 14:59 Güncelleme Tarihi: 27.04.2011, 15:05
Etiketler:
internet tarihi daktilo klavye dünya tarihi
Son daktilo fabrikası da kapandı

Bir dönemin sembol araçlarından ları artık müzelerde görebileceğiz.

Ülkemizin gazetelerinde, hala yla yazılarını yazan pek çok yazar var. Buna ister modern dünyaya gösterilen bir tepki deyin, isterseniz dinazorluk deyin, fakat daktilolar çok uzun bir süre insanların yazı hayatını kolaylaştırdı. Bilgisayarların yaygınlaşmasıyla beraber de ömürlerinin sonuna geldiler. Dünyanın son daktilo üreticisi de işi bıraktığını açıkladı.

Godrej & Boyce firması geçtiğimiz günlerde son daktilosunu üretti. "Artık fazla sipariş almıyoruz" diyen şirket yöneticilerinden Milind Dukle, şirketin artık daktilo üretmeyeceğiini duyurdu.

1714 yılında Henry Mill tarafından ilk prototipi üretilen daktilolar, bugün bilgisayarlarımızda kullandığımız lerin de atası sayılırlar. 1868 yılında ilk kez seri üretimi yapılan daktiloların patentini alan isim de Henry Mill değil, Chris Latham Sholes olmuştu. 1950'li yıllarda yılda 50 milyon gibi satış rakamlarına ulaşıyordu firmalar. 2009 yılında ise dünya çapında sadece 400 bin daktilo satılmıştı.

Çin, Endonezya ve Hindistan'da hala küçük çaplı daktilo üreticileri çalışmasına rağmen, büyük firmaların hepsi daktilo üretimini durdurmuş oldu.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

hyoung hyoung // İSTANBUL

klayve devrinin sona erişi bakalım kaç yıl sonra gerçekleşecek.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 28.04.2011 17:14

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Güncel Toplam kayıt: 176

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın