| Üye ol | 22 Ocak 2017,Pazar

Sanal kadavra teknolojisi geliyor

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 25.04.2011, 10:02 Güncelleme Tarihi: 25.04.2011, 13:54
Etiketler:
tıp yeni teknoloji 3d ingiltere bilim Nihat Ergün IBM
Sanal kadavra teknolojisi geliyor

eğitiminde devrim olarak değerlendirilen proje gerçekleşirse, geleneksel kadavra sistemi tarihe karışacak!

'de bir dizi temasta bulunan Sanayi Bakanı , dijital teknolojinin en önemli merkezlerinden biri olan Warwich Destekli İnovasyon Merkezi'nde (WMG) "sanal kadavra" teknolojisini test etti. Bakan Ergün, 3-D teknolojisi ile üretilen sanal insan bedeninde, joystick benzeri bir aletle istenen operasyonun yapıldığını belirterek, "Benim de test ettiğim bu sistem gerçek bir insan bedeni üzerinde çalışılıyor hissi veriyor. Bu teknoloji eğitimi için çok önemli. Türkiye'de de WMG benzeri bir merkez kurmalıyız" dedi.

"TÜRKİYE'Yİ ÜS YAPIN" DAVETİ

Hükümet, dünyanın önde gelen şirketlerinin Türkiye'ye yatırım yapması için seferberlik ilan etti. Microsoft'u Türkiye'ye yatırıma davet eden Bakan Ergün, 'ye de "Türkiye'yi üst yapın" çağrısında bulundu. İngiltere'de IBM firmasının laboratuarlarını ziyaret eden Ergün, "IBM, savaş sonrası yükselen bir ekonomi olan İngiltere'ye yatırım yapmış. Şu anda da yükselen ekonomilere ilgi duyuyorlar. Kendilerine Türkiye'ye yatırım yapmalarını, belirli alanlarda Türkiye'yi üs haline getirmelerini istediğimizi ilettik" dedi. IBM'in bazı araştırmalar için Türkiye'yi merkez seçmesini istediklerini kaydeden Ergün, Türkiye'de bu konuda ciddi teşvikler olduğunu anımsattı. IBM ile ortak Ar-Ge merkezi kurulması çalışmalarının geliştirilebileceğini aktaran Ergün, hangi alanlarda işbirliği yapacağının şekillendiğini ifade etti. Sadece bir firmanın yıllık Ar-Ge araştırmaları için 6 milyar dolar bütçe ayırdığını dile getiren Ergün, IBM'in 2010 yılında ABD'de aldığı patent sayısı, 6 bine yakın olduğunu söyledi.

WMG'YE ORTAKLIK TEKLİFİ

Warwick Üniversitesi bünyesinde kurulu inovasyon merkezi WMG ile IBM firmasında incelemeler yaptıklarını aktaran Ergün, WMG'nin üniversite-sanayi işbirliğinin güzel bir örneği olduğuna dikkat çekti. Ergün, "Üniversite bünyesinde kurulu olan bu merkez, bağımsız bir şirket gibi çalışıyor. Merkezde araştırmalar yapılıyor, beceri geliştirici eylemler yapılıyor ve rekabetçilik için işbirliği kuruluyor. Birçok dev firma, bu merkezin faaliyetlerinden istifade ediyor" dedi.

TÜRKİYE'YE WMG MODELİ

Türkiye'de WMG benzeri bir merkez kurulması gerektiğini ifade eden Sanayi Bakanı Ergün, bu konunun teknoloji transferi açısından olumlu olduğunu kaydetti. Türkiye'deki firmaların konuyla ilgili sorumluluk üstlenmesi gerektiğini aktaran Ergün, şu değerlendirmede bulundu:

"Prof. Lord Bhattacharryca, merkezin bu konuda Türkiye'ye her türlü danışmanlık hizmetini ücretsiz vermeye hazır olduğunu ifade etti. Bir diğer önemli konu da bu merkezde lisansüstü eğitim yapan öğrencilerimizle ilgili. Normalde burs sistemi olmamasına rağmen, Türk öğrencilere yüzde 25 oranında burs sağlanıyor. Böyle bir merkezde lisansüstü eğitim yapan öğrencilerimizin sayılarını artırmalıyız. Yine özel sektörümüzde çalışan yönetici seviyesindeki insanımızın da bu merkezle daha etkin bir işbirliği sağlamasına çalışmalıyız."
YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Güncel Toplam kayıt: 171

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın