| Üye ol | 24 Ocak 2017,Salı

te yurtdışından e kısıtlama geliyor

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 22.04.2011, 09:14 Güncelleme Tarihi: 22.04.2011, 10:09
Etiketler:
alışveriş online alışveriş vergi internet hayati yazıcı online shopping
İnternette yurtdışından alışverişe kısıtlama geliyor

Devlet Bakanı , yoluyla yurt dışından yoğun bir şekilde gıda takviyeleri, sporcu gıdaları ve kozmetik ürünlerinin getirilerek 150 euro muafiyetinin suistimal edildiğini belirlediklerini bildirdi.

Bakan Yazıcı, yaptıkları düzenlemeyle kargo ve posta yoluyla yurt dışından getirilen eşyalarda muafiyeti hükümlerinden artık sadece gerçek kişilerin yararlanacağını söyledi. Devlet Bakanı , açıklamada, elektronik ticaretin gittikçe artan şekilde kullanılmasının, gümrük mevzuatında yer alan posta ve hızlı kargo yoluyla gelen eşyaya yönelik muafiyetlerin de çok yoğun şekilde tercih edilmesi sonucunu getirdiğini, buna bağlı olarak da söz konusu muafiyetlerin suistimalinden kaynaklı şikayetlerin arttığını söyledi.

üzerinden insan ve çevre sağlığına uygun olmayan ürünlerin satışa sunulduğu, yapılan satışların ticari nitelik arz ettiği ve devletin bundan vergi kaybına uğradığına ilişkin şikayetlerin gelmesi üzerine, Gümrük Müsteşarlığına talimat vererek bir çalışma yapılmasını istediğini anlatan Bakan Yazıcı, Gümrük Müsteşarlığının da sektörel bir inceleme başlattığını belirtti.

SUİSTİMAL EDİLİYOR

Bu inceleme sonucunda, gıda takviyeleri, sporcu gıdaları ve kozmetik ürünlerinin posta ve hızlı kargo yoluyla yoğun şekilde getirilerek 150 euro vergi muafiyetinin suistimal edildiği, ayrıca sağlığa aykırı ürünlerin bu yolla ülkeye girdiğinin tespit edildiğini ifade eden Yazıcı, bunun sonucunda e-ticaretin elektronik altyapısının ve ilgili mevzuatının hazırlanması yönünde çalışmalarının yapıldığını kaydetti.

Bu kapsamda öncelikle, e-ticaretin kontrol altına alınması, takip edilebilir ve izlenebilir olması için teknik altyapı hazırlandığını anlatan Yazıcı, şöyle konuştu:

''E-ticarete konu eşyanın gümrük işlemlerinin elektronik ortamda yapılabilmesi, eşya ve sahiplerinin izlenebilmesi, muafiyet amacı dışında ticari amaçla yapılan ithalatların takip edilebilir olması açısından oluşturulan Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi (ETGB) programı hazırlanarak 7 Mart 2011 tarihinden itibaren fiilen kullanılmaya başlanmıştır. Bu program ile suistimali önleyecek ve gerekli denetim ve risk analizlerinin yapılmasına imkan verecek yeni bir uygulamaya geçilmiş oldu. Bu uygulama ile ön beyan ve risk analizi kapsamında yapılacak gümrük kontrolleri daha etkin olacak, gelen ve giden gönderinin miktarı, mali boyutu ve türleri konusunda istatistik üretilebilecek. Diğer taraftan, konunun hukuki altyapısının hazırlanması çalışmaları da tamamlandı.''

Buna göre, kargo ve posta yoluyla yurt dışından getirilen eşyalarda vergi muafiyeti hükümlerinden artık sadece gerçek kişilerin yararlanacağını anlatan Yazıcı, böylece, 150 avro muafiyetinin ticari amaçla kullanılmasının önlenmesine yönelik bir tedbir aldıklarını kaydetti. Bakan Yazıcı, söz konusu muafiyetten, sürekli aynı kişinin yararlandığının tespit edilmesi halinde, muafiyetin kullanımına da sınırlama getirildiğini bildirdi.

MUAFİYETİN KULLANIMINA YÖNELİK TEDBİRLER

Muafiyetin suistimalinin önlenmesi amacıyla bazı tedbirler alındığını, bu tedbirleri bir genelge ile duyurduklarını belirten Bakan Yazıcı, şöyle devam etti:

''Kozmetik ürünleri ile tedavi amaçlı olmayan gıda takviyeleri ve sporcu gıdalarının muafen posta ve hızlı kargo yoluyla getirilmesi tamamen yasaklanmıştır. Bunun dışındaki eşya için muafiyet hakkının kullanımına, 2 ayda en fazla 1, yılda en fazla 5 şeklinde bir sınırlama getirilmiştir. Ayrıca, yüksek kıymetli siparişlerin muafiyet kapsamına sokulmak amacıyla bölünerek getirilmesinin önüne geçilmesini teminen, aynı gönderici tarafından Türkiye'deki bir alıcı adına gönderilen ve aynı konşimento muhteviyatı gönderilerin bir bütün sayılması ve tamamının kıymetinin birlikte dikkate alınması uygulaması başlatılmıştır.''

Bu arada düzenleme öncesindeki mevzuata göre kargo ve posta yoluyla yurt dışından getirilen eşyalarda vergi muafiyeti hükümlerinden gerçek kişilerin yanı sıra tüzel kişiler de yararlanıyordu. Artık bu haktan sadece gerçek kişiler yararlanabilecek. Ayrıca 150 euronun altında olan kozmetik ürünleri ile tedavi amaçlı olmayan gıda takviyeleri ve sporcu gıdaları gümrük vergisinden muaf tutuluyordu, yeni düzenlemede bu ürünlere 150 euronun altında olsa bile vergi uygulanacak. Önceki düzenlemede muafiyet hakkının kullanımında süre sınırlaması yokken yeni düzenlemede 2 ay içinde en fazla 1, yılda en fazla 5 şeklinde bu haktan yararlanabilinecek.
YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

erdo erdo

Ben yurt dışından ipad 2 siparişi verdim. Bu çıkan yasa ile gümrük vergisi eklenince yurt içi ile aynı fiyata geliyor dediler. Bakalım ürün gelince göreceğiz.
Vergileri bukadar abartmasalar millet böyle yollara başvurmaz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 19.06.2011 19:31
mess mess

yurt dışından internet yoluyla telefon alamazsın sadece gelirken getirir pasaporta işletirsin

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 03.07.2011 00:36
eda eda

o zaman siz daha kalitelisini yapın biz de elalemin eline bakmayalım sayın yetkili.
Yurt dısında atıyorum 1 euro olan seyi burda 15 katına satarsan olacağı budur. İyice kek sandılar milleti.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 22.04.2011 23:26
muhittin sonmez muhittin sonmez

Kısıtla kısıtla bunuda kısıtla.. strawberry den 100 liraya aldığım bi bvlgari zaten güzelim ülkemde 200 lira şimdi yasaklanıncada 2x artar 400 lira olur 100 tl lik bir parfüm yolun milleti yolun...

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır1
cevapla 22.04.2011 10:34
mess mess

jean poul summer türkiyede 198 tl strawberryde 87 tl idi amaartık alamıyoruz

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 03.07.2011 00:37

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın