| Üye ol | 18 Ocak 2017,Çarş

Türkiye'nin en büyük teleskobu 'e kuruluyor

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 08.04.2011, 17:02 Güncelleme Tarihi: 08.04.2011, 17:20
Etiketler:
gözlemevi teknoloji palandöken atatürk üniversitesi teleskop bilim
Türkiye'nin en büyük teleskobu Palandöken'e kuruluyor

'nin hazırladığı projeyle, 'in zirvesine kurulacak olan ne 3.5 metre çapında Türkiye'nin en büyük teleskobu yerleştirilecek.

Erzurum 'nin (AÜ) hazırladığı projeyle, 'in zirvesine büyük bir kurulacağı ve buraya 3,5 metre çapında, Türkiye'nin en büyük teleskobunun yerleştirileceği bildirildi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Astrofizik Araştırma Merkezi ve Ulupınar Gözlemevi Müdürü Prof. Dr. Osman Demircan, çeşitli üniversitelerden yaklaşık 40 kişi ile birlikte Erzurum'daki Palandöken Dağı'nın zirvesinde incelemelerde bulunduklarını bildirdi.

Palandöken Dağı'nın zirvesine kurulması planlanan gözlemevinin yeri konusunda araştırmalar yaptıklarını kaydeden Demircan, ''Birkaç alternatif yeri GPRS koordinatları ile belirleyerek, rapor hazırladık. Devlet Planlama Teşkilatı'na (DPT) sunacağımız rapor kabul görürse önümüzdeki 5-6 yıl içerisinde Türkiye'nin en büyük teleskobu artık Erzurum'da olacak'' dedi.

Kurulacak olan gözlemevinin sadece AÜ'ye değil, Türkiye'deki tüm üniversiteler ile aralarında Pakistan, Hindistan, Çin, İran, Irak, Suriye ve Azerbaycan gibi ülkelerdeki üniversitelerin katılımıyla kurulan İpek Yolu Üniversiteler Birliği'ne de hizmet veren bir araştırma birimi olacağını vurguladı.

Demircan, projenin ön çalışmaları için izin verildiğini ve bütçe ayrıldığını aktararak, ''Her şey olumlu gidiyor. Eğer DPT'den onay çıkarsa 20 milyon liralık bir bütçe ile Palandöken'in zirvesine büyük bir gözlemevi kurulacak ve buradaki ile kızılötesi (infrared) gözlemler yapılabilecek'' diye konuştu. Prof. Dr. Osman Demircan, şu anda Türkiye'nin en büyük teleskobunun Çanakkale'deki ÇOMÜ Ulupınar Gözlemevi'nde olduğu dile getirerek, şöyle devam etti:

"Bizim teleskobumuzun çapı 122 santim. Bu Türkiye'nin kendi bütçesi ve imkanları ile alınan en büyük teleskop. Bir de Türkiye'de Ulusal Gözlemevi'nde kullanılan 150 santim çapında bir Rus teleskobu var. Ama bu teleskop Türkiye'de sanki emanet gibi. İstediklerinde başka yere taşıyabilecekler. Onun için Türkiye'nin en büyük teleskobu buradaki 122 santimlik bizim kullandığımız teleskoptur. Palandöken'e gözlemevi kurulduğunda Türkiye'nin en büyük teleskobu artık orada olacaktır."
YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Güncel Toplam kayıt: 135

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın