| Üye ol | 22 Ocak 2017,Pazar

" sorularını şifrelemek çok kolay

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 07.04.2011, 15:44 Güncelleme Tarihi: 07.04.2011, 15:53
Etiketler:
ygs ygs şifreli soru ösym ygs şifre

Bilişim teknolojileri açısından sorularını şifrelemek de, istenirse bazı kişilere iltimas sağlamak da mümkün.

Yükseöğretime Geçiş Sınavı () sırasında yaşanan şifreli soru skandalı konusunda ve diğer devlet organlarınca 'sistem otomatik belirliyor, kayırma olmaz' yolunda açıklamalar yapıldı. Ancak bilişim teknolojileri açısından, soru dağıtım algoritmaları buna uygun olarak modifiye edilebiliyor, sistem dahilinde, istenirse, istisnalar yaratılabiliyor.

İstanbul Kültür Üniversitesi AR-GE Merkezi Yöneticisi Burak Kılanç, ÖSYM'nin elinde istediği kişiye istediği iltiması yapma gücü bulunduğunu, bilişim teknolojisi anlamında bunun mümkün olduğunu belirtti.

Kılanç, skandalına ilişkin basına dağıtılan bültende görüşlerini şöyle sıraladı: "Her adaya ayrı soru kitapçığı hazırlanması durumunda, soru ve cevap şıklarının bir algoritma ile sıralanması doğal bir programlama çözümüdür. Bu algoritmaya medya kuruluşları, kendilerince "şifre" ismini yakıştırmışlardır.

ÖSYM'nin benimsediği algoritmanın ne olduğunun sınav öncesinde ÖSYM dışına sızıp sızmadığı soruşturulmalıdır. Bu adli bir süreçtir.

Algoritma, sınav öncesinden ÖSYM dışına sızmamış olsa bile, her kişiye özel soru kitapçığının hazırlanacağı ÖSYM tarafından kamuoyu ile paylaşılınca, bu konuya kafa yoran bazı dershane öğretmenleri, cevapların bir algoritma ile sıralanacağını önceden düşünmüş ve sınav öncesinde kendilerince bazı şifre çözümleri üretmiş olabilirler. Bunu öğrencileri ile paylaşmış olabilirler. Bazı haber kaynaklarında YGS öncesinde Google'da mod-medyan konusunda yapılan aramaların yoğunlaşması bu şekilde açıklanabilir.

YGS öncesinde cevaplarda bir algoritma olabileceğinden hiç haberi olmayan sıradan bir öğrencinin sınav sırasında bu algoritmayı farketmesi ve çözmesi çok düşük bir ihtimaldir. Ancak, cevaplarda bir algoritma olabileceğini öngören ve bunun sınav öncesinde fikir jimnastiğini yapmış olanlar için bu şifreyi farketmek zor değildir. Bu durumda, bu kişilerin diğer adaylara kıyasla çok büyük avantaj sağlayacağı açıktır.

ÖSYM Zanlıdır

Eğer ÖSYM tarafından bir algoritma uygulandı ise (ki ÖSYM Başkanı bunu basın toplantısında teyit etti), bu algoritmanın hiç kimse tarafından kolayca algılanamayan karmaşık bir algoritma olması beklenir, ancak basına dağıtılan soru kitapçığının Artvin'de bir öğretmen tarafından çözülebilmiş olması, ÖSYM'nin bu konudaki algoritma seçiminin çok zayıf olduğunu göstermektedir. Bir diğer deyişle ÖSYM bu konuda yetersiz bir beceri göstermiş olabilir.

Hukuk devletinde, hiç kimse suçu ispat edilmeden suçlu ilan edilemez. Şu anda ÖSYM suçlu değildir. Ancak kamuoyu gözünde zanlıdır.

Ben devlet kurumlarına güvenmeyi ilke edinen bir akademisyen olarak ÖSYM'nin bu konuda kişi ve zümreleri kayıran bir suç işlediğine inanmıyorum. Ancak bilgisayar programcısı ve bilgi-veri güvenliği denetçisi kimliğim ile ÖSYM'nin uygulamasının yetersiz olduğunu düşünüyorum.

Adli makamların yapacağı soruşturmanın yukarıdaki 4. ve. 6. maddeler üzerine yoğunlaşması gerektiğine inanıyorum. Bu soruşturma sonucunda bazı kişilerin YGS öncesinde algoritma ile ilgili öngörüsü ve fikri hazırlığı söz konusu ise YGS'nin iptali doğrusu olacaktır. Bunun ardından ÖSYM'nin bu konudaki yetersizliği idari ve adli olarak masaya yatırlımalıdır.

Düşüncelerimi şu benzetme ile bitirmek istiyorum. Banka şifrenizi çok kolay ve tahmin edilebilir belirlerseniz, bunu öngören birisi şifrenizle paranızı çeker, olan da size olur. Anlaşılan ÖSYM, YGS için "şifresini" çok kolay seçmiş... "

Kaynak: ntvmsnbc.com

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Güncel Toplam kayıt: 134

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın