| Üye ol | 21 Ocak 2017,C.tesi

'u kıralım derken 'yi çökerttiler

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 07.04.2011, 15:01 Güncelleme Tarihi: 07.04.2011, 15:09
Etiketler:
crack jailbreak iphone iPhone 4 acil servis hack 112 acil servis 112
iPhone'u kıralım derken 112'yi çökerttiler

Yayılan bir video üzerine 4'lerini kırmaya çalışan kullanıcılar, i çökertti.

4 yazılım şebeke kilidinin Acil Arama servisi aranarak nasıl kırıldığını gösteren videonun internette yayınlanmasından sonra yöntemi deneyenler çığ gibi büyüdü. Türkiye'de de pek çok kişi, yasadışı olmasına karşın, telefonun kilidini aynı yöntemle kırmayı deniyor. Cumartesi günü i'ni arayanların büyük çoğunluğu aslında 'kırdırma' peşindeydi.

Çinli Gevey adlı bir firmanın geliştirdiği donanımsal SIM çözümü aldatmacası, kullanıcıyı SIM kart (hat) gerektirmeyen yolların başında gelen acil arama modu ile SIM kilidini kırdı. Bu yolla, ABD'de 911, Türkiye'de 112 olan Hızır Acil Servis hattı aranarak kurulan iletişim hattı, kullanıcının bulunduğu ülkedeki GSM şebekesine bağlanılıyor. Telefon her kullanıldığında sanki acil arama yapacakmış gibi gösterilip, SIM kart ile iletişime geçilmesi sağlanıyor. Hatta Çinli firmanın geliştirdiği yöntemin ikna edici olabilmesi için telefon uçak moduna alınarak, kartın elektriği bile kesiliyor.

Erişime her an kapanabilir

Habertürk'ün aktardığına göre Türkiye'de de kullanılan yöntem acil arama hizmetinin suiistimal edilmesi olarak yorumlanıp kullanıcıları hukuki bir yaptırımla karşı karşıya bırakabilir. Cihaz, IMEI numarasıyla Türkiye'de kayıtlı olduğu için bu yöntem kullanılan hatların erişiminin kapatılması da gündeme gelebilir.

112 hattı, ücretsiz ve SIM kart gerektirmeden aranabildiği için özellikle cep telefonu teknik servislerince de tamir sonrası yoğun olarak kullanılıyor. Türkiye'de 300 binden fazla, yılda ise 120 milyonu aşkın çağrı alan 112'ye yapılan çağrılar kayıt altına da alındığı için 'gereksiz' yere arama yapanların ceza alması da gündeme gelebiliyor.

Yılın başında Konya'da meydana gelen bir olayda 112 servisini gereksiz yere arayanlar hakkında 1 yıl 3 ay hapis cezası verilmişti. İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, "112 hattında yoğunluk, zaten hep üst düzeyde. Hayati konularda erken müdahale edilebilmesi için vatandaşlarımız 112 hattını gereksiz yere kullanmamalı. Sonuçta bu hat bir gün size de gerekebilir" dedi.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

Xendoss Xendoss

Adamlara helal olsn ya :D

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 31.10.2011 00:18

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Güncel Toplam kayıt: 134

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın