| Üye ol | 18 Ocak 2017,Çarş

lar çok yakında

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 31.03.2011, 15:31 Güncelleme Tarihi: 31.03.2011, 15:37
Etiketler:
kubit bilim teknoloji kuantum Bilgisayar
Kuantum bilgisayarlar çok yakında

Amerikalı fizikçiler işlem hızında devrim yaratıcak olan lar için önemli adımlar attı.

Amerikan Fizik Toplululuğu'nun son toplantısında ı konusunda önemli gelişmeler paylaşıldı. Öngörülere göre maddenin "kuantum hallerini" dikkate alarak işlem yapan kuantum bilgisayarlar, gelecekte 'büyük olasılıkla' normal bilgisayarların pabucunu dama atacak.

Bu konuda çalışmaları yürüten ekibin geliştirdiği 6x6 santimetre boyutundaki çipte dokuz farklı kuantum elemanı bulunuyor. Bunlardan "kuantum bit" adı verilen dört tanesi kuantum hesaplamalar yapabiliyor. Ekibe göre bu yılın sonuna kadar 10 (kuantum bit) kapasiteye ulaşmak mümkün olacak.

Kuantum bilgisayarı sayısal hesaplamada kullanılan 1'ler ve 0'lar yerine süperpozisyon adı verilen maddenin hem 1 hem de 0 olabilme durumunu dikkate alıyor. 1 kubitlik hesaplamalarda çok büyük fark olmasa da kubit değeri arttıkça fark da artıyor. Kuantum bilgisayarından gerçek anlamda yararlanabilmek içinse en az 100 kubite ihtiyaç duyulduğu belirtiliyor.

Kaynak: ntvmsnbc.com

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Güncel Toplam kayıt: 120

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın