| Üye ol | 22 Ocak 2017,Pazar

, Fukuşima’ya desteği gönderiyor

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 30.03.2011, 16:12 Güncelleme Tarihi: 30.03.2011, 16:18
Etiketler:
robot ABD japonya depremi afe nükleer santral tsunami doğal afet Amerika
Amerika, Fukuşima’ya robot desteği gönderiyor

den sonra radyoaktif sızıntıların yaşandığı Fukushima inde lar çalışacak.

yönetimi, Japonya'ya nin zarar verdiği nükleer tesiste kontrolün yeniden sağlanmasına yardımcı olmak amacıyla lar gönderiyor. Üst düzey bir Enerji Bakanlığı yetkilisi dün Senato komisyonunda, Japonya'ya radyasyona karşı güçlendirilmiş robotların gönderileceğini açıkladı. Bakanlık sözcüsü Stephanie Mueller, Enerji Bakanlığının Idoha Ulusal Laboratuvarı'ndan robotların yine radyasyona dayanıklı çok sayıda kamerayla gemiye yüklendiğini belirtti. Sözcü, uzaktan kumandalı robotların çevre temizliğinde ve reaktör bölgesindeki faaliyetlerde kullanılacaklarını anlattı. ABD'nin bu yardım kapsamında Japon operatörleri eğitmek için robot operatörleri gönderdiği de kaydedildi. Japonya'ya gönderilen robotların radyasyon nedeniyle girilemeyen bölgelerden görsel malzeme gönderecek, radyolojik araştırma yapacak ve veri haritası çıkaracak donanıma sahip oldukları bildirildi.

ABD Başkanı Barack Obama, Japonya'ya nükleer kriz sürecinde yakın işbirliği içinde olacaklarını taahhüt etti. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre, Obama dün New York'a giderken Air Force One uçağından telefonla aradığı Japonya Başbakanı Naoto Kan'a "ABD'nin teprem ve tsunami yaralarını sarmaya çalışan Japon halkı için desteğini" yineledi. Her iki lider görüşmede Japonya'da sürmekte olan nükleer krizle ilgili yakın işbirliğinin önemine vurgu yaptı. Gönderilen robotların ise Fukuşima etrafındaki normalin 3355 katı radyoaktif iyot içeren deniz suyunun normale dönmesinde etkili olup olamayacağını ise önümüzdeki günlerde daha net bir şekilde görebileceğiz. Japonya'nın depremden önceki ve sonraki resimlerine bakacak olursak depremin izlerini silmek için robotların yeterli olmayacağını tahmin etmek pek de güç değil.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Güncel Toplam kayıt: 118

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın