| Üye ol | 22 Ocak 2017,Pazar

lar lığa soyunursa

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 29.03.2011, 10:17 Güncelleme Tarihi: 29.03.2011, 10:24
Etiketler:
cambaz robot quadrocopter otonom
Robotlar cambazlığa soyunursa

Araştırmacıların geliştirdiği uçan lardan 2 tanesi, kendi aralarında bir topu düşürmeden paslaşabiliyorlar.

Her ne kadar şimdilik etrafta "koş bize şuradan 2 çay kap gel" diyebileceğimiz lar olmasa da, araştırmacılar farklı amaçlara hizmet edebilecek robotların geliştirilmesine tam gaz devam ediyorlar. Zürih'te bulunan İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü'nden Raffaello D'andrea, geliştirdiği ile robot kuş Festo kadar güzel uçamasa da bir başka işi son derece başarılı bir şekilde yapabiliyor: top sektirmek.

Havada duran bir platform ve altındaki 4 adet pervaneden oluşan (başkası tarafından değil, kendi iradesiyle hareket edebilen) robot, atılan topu algılayabiliyor ve yere düşürmeden sektirebiliyor, tabi ara sıra ufak aksilikler olabiliyor. Daha da ilginç olanı 2 adet Quadrocopter, topu kendi aralarında paslaşabiliyorlar. Bu da robotların uyum içerisinde çalışmalarına güzel bir örnek. Bakalım bu robotun günlük hayata uyarlaması nasıl olacak?

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Güncel Toplam kayıt: 114

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın