| Üye ol | 21 Ocak 2017,C.tesi

Dünyanın ilk z yapan yapay yaprağı

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 29.03.2011, 09:42 Güncelleme Tarihi: 29.03.2011, 09:48
Etiketler:
yapay yaprak fotosente MIT yeni teknoloji bilim
Dünyanın ilk fotosentez yapan yapay yaprağı

araştırmacıları, laboratuar ortamında z yapabilen bir yapmayı başardı.

Silikonda nanolazer yetiştirmek sizin için yeterince kurgu gelmiyorsa bir de buna bakın. (Massachusetts Institute of Technology) bilim adamları laboratuar ortamında yapmayı başardılar. Silikon ve tam olarak açıklanmayan kimyasallar kullanarak yapılan yapay yaprak gerçek bir bitki gibi güneş ışığı ve suyu enerjiye çevirebiliyor. Bunu da suyu hidrojen ve oksijen olarak ayırmasından sonra başka bir bölmesinde oksijeni enerji üretmek için kullanmasıyla sağlıyor.

Ormanların yerini almayacak olduğu yeterince bariz olsa da bu teknoloji farklı alanlarda çok kullanışlı olabilir. Mesela bir evin çatısı bu materyalle kaplanırsa sadece su harcanarak çevreye hiçbir zararı olmayan bir enerji kaynağı elde edilmiş olur. Tabi ki bunun olabilmesi için öncelikle bu teknolojinin laboratuar ortamlarından çıkıp biraz da makul fiyatlara inmesi gerekiyor.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Güncel Toplam kayıt: 114

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın