| Üye ol | 21 Ocak 2017,C.tesi

ile gelen tehlike

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 20.03.2011, 13:45 Güncelleme Tarihi: 20.03.2011, 13:50
Etiketler:
ygs sınav yaz saati
Yaz saati ile gelen tehlike

Bu sene uygulamasına geçiş, 27 Mart Pazar günü yapılacak olan Yükseköğretime Geçiş ı () nedeniyle 1 gün ertelendi.

Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD), her yıl Mart ayının son Cumartesi Günü gece yarısından sonra geçilen "" uygulamasına bu yıl Bakanlar Kurulu Kararı ile 28 Mart Pazartesi sabahı saat 3.00'te geçilecek olmasının bir çok soruna yol açabileceği uyarısını yaptı.

Dijital sistemlerin ve altyapıların hemen hemen tümünde yaz saati uygulamasına geçişlerin otomatik yapıldığını hatırlatan TÜBİSAD, 27 Mart'ta planlanan geçişin 28 Mart'a alınmasının, her türlü işlemde yanlış saat bilgisinin oluşacak olması nedeniyle, hem kurumlar hem de son kullanıcılar üzerinde olumsuz etki yaratacağını belirtti.

TÜBİSAD 'ın bu konuda dikkat çektiği konular şöyle:
"Bilgi teknolojileri sistemleri açısından; takvim ve zamanlama/planlama uygulamaları, güncel ve geçmişe yönelik tarih hesaplamaları, finans kayıt uygulamaları ve tüm işlem kayıt sistemlerinde yaşanabilecek olumsuzlukların yanı sıra elektronik sistemlerin çeşitliliğine bağlı olarak öngörülemeyecek problemlerle karşı karşıya kalınması kaçınılmaz olabilecektir. Bu problemler; yaz saati uygulamasına göre çalışan kurum ile son kullanıcıları, yaz saati uygulaması değişikliğinden etkilenen sistemlerle iletişimde olan dünyadaki diğer elektronik sistemleri ve bu değişikliğin yaşandığı ülkelerdeki kurum ve kişilerle irtibatta olan kullanıcıları etkileyecektir."

Bu tarz değişikliklerin en az 6 ay öncesinden planlanabilmesi durumunda, gerekli uygulamaların tüm elektronik sistemler ve 'Bilgi Teknolojileri' ürünlerinde koordineli olarak hayata geçirilebilmesinin mümkün olabileceğini belirten TÜBİSAD, "Bu doğrultuda, planlanan yaz saatine geçiş kararının mümkünse durdurulmasını, mümkün olmadığı takdirde yaşanabilecek problemler konusunda kamuoyunun aydınlatılmasını istedi."

Neler yaşanabilir?

TÜBİSAD'dan yapılan açıklamada, telekom sektöründen ulaşıma, finanstan alışverişe, pek çok alanda bilgisayar ve dijital alt yapıda sorunlar yaşanabileceğine dikkat çekilirken olası aksaklıklarla ilgili şu bilgiler verildi:

"Öncelikle tüm kuruluşlardaki belki de yüzlerce programın manuel olarak (elle) tarih değişimlerinin yapılması gerekecektir. Örneğin, telekom operatöründe bu uygulama bir operatöre, 300'den fazla uygulama ve veritabanı sunucusu olmak üzere bütün elektronik sistemlerin yeniden manuel ayarlama yapma ihtiyacını ortaya çıkarmaktadır. Bu uygulamalar, faturalamadan haberleşmeye kadar pek çok konuyu kapsamaktadır. Bunların yanı sıra pazar günü işlem yapan iş yerleri ile bankacılık sistemlerinde para transferlerinin yanlış zamanlarda gözükmesi, uluslararası havayolu taşımacılığında saat farkından doğacak aksaklıklar, sunucular aracılığı ile yapılan ve özellikle uluslararası uyum gerektiren her türlü işlemde yanlış saat bilgisinin olması: mail, veritabanı, ödeme sistemleri gibi… Kişisel uygulamalarda pazar günü için ajandada yer alan hatırlatma, alarm, randevu gibi kayıtların kayması ve belli saatlerde verilen, saat başı ücretlendirme yapılan servislerde yaşanabilecek aksaklıklar bunlar arasında sayılabilir.

Bu ayarlamalar, söz konusu tarihe kadar yetiştirilmesi ve eksiksiz yapılması halinde dahi hali hazırda çalışır vaziyette olan sistemlerde öngörülemeyen sorunların ortaya çıkması ve hizmetlerde aksamalara neden olacak riskler ile karşı karşıya kalınabilecektir."

THY'den yaz saati uyarısı

THY, 27 Mart 2011 tarihinde başlayacak yaz saati uygulamasının 28 Mart 2011 tarihine alınması nedeniyle uçuşlarla ilgili yolcuları uyardı.

THY Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamada, 10 Mart 2011 Perşembe günü Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren 2011/1474 sayılı Bakanlar Kurulu Kararına istinaden, 2011 yılı yaz saati uygulamasının 27 Mart 2011 yerine, 28 Mart 2011 tarihinde başlayacağı hatırlatılarak, şu ifadelere yer verildi:

''Bu karara istinaden, 27 Mart 2011 tarihine tekabül eden ortaklığımız tüm seferlerinin sadece Türkiye çıkış ve Türkiye varış saatleri, 14 Mart 2011 tarihine kadar düzenlenmiş olan biletlerde gösterilenden farklı olarak, 1 saat erken gerçekleşecektir.

14 Mart 2011 ve sonrası düzenlenmiş olan biletlerde gösterilen tüm sefer saatleri rezervasyon tarihine bağlı olmaksızın güncel olup, ilgili yolcularımız söz konusu değişiklikten etkilenmeyecektir.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Güncel Toplam kayıt: 98

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın