| Üye ol | 22 Ocak 2017,Pazar

Japonlar 30 saniye önceden biliyordu

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 14.03.2011, 10:24 Güncelleme Tarihi: 14.03.2011, 10:46
Etiketler:
erken uyarı sistemi doğal afet japonya depremi deprem afet
Japonlar 30 saniye önceden biliyordu

ler ülkesi Japonya’daki son te devreye giren hayat kurtardı.

Sismik aktivite konusunda dünyanın en aktif ülkelerinden birisi olan Japonya'da bir yılda yaklaşık 10.000 adet olmakta. Tabi bunların birçoğu geçtiğimiz hafta yaşanan kadar şiddetli olmasa da ülkenin fay hattının son derece hareketli olduğunu gösteriyor. Ancak Japonlar devamlı iç içe oldukları depremlere karşı teknolojiyi kullanarak ağıyla önlemlerini almayı başarmışlar.

2007 yılında devreye giren sistemde binlerce sismograf, ülkenin her yerinden gelen bilgileri merkezdeki bilgisayara iletiyor. Merkezdeki bilgisayar da zayıf ancak hızlı ilerleyen öncü dalgaları tespit ederek depremlerin büyüklüğünü hesaplayarak 30 saniye önceden haber verebiliyor. 30 saniye kulağa az gibi gelse de Japonya'daki hızlı trenlerin acil durum freni yapmasını, fabrikaların üretimlerini durdurması ve öğrencilerin masaların altına girmesini sağlamaya yetecek kadar bir süre.

Cuma günü de ilk sarsıntı, Japon televizyon kanallarındaki deprem uyarısı yanıp sönmeye başladıktan 10 saniye sonra yaşandı. Hatta o sırada Japon parlamentosundan canlı yayın yapan bir kanalda söz konusu uyarı ve sarsıntı anı görülebilir. Uyarı sisteminin cep telefonlarında da devreye girmesi bekleniyordu ancak birçok telefon cuma günü sarsıntı geçene kadar gereken uyarıyı veremediler. 8.9 büyüklüğündeki depremde Japonya'nın kullandığı yapı teknolojileri ve erken uyarı sistemi sayesinde ölen kişi sayısının çok fazla olmadığı biliniyor. Ancak sonrasında gelen tsunami dalgalarına karşı yapılabilecek pek bir şey yoktu. Umarız önümüzdeki yıllarda Japonya teknolojisiyle bizi yine şaşırtır ve tsunamilere karşı da benzer bir çözüm üretir, bir daha da böyle üzücü olaylar yaşanmaz.
YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın