| Üye ol | 22 Ocak 2017,Pazar

’a erişim tekrar engellendi

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 01.03.2011, 09:42 Güncelleme Tarihi: 01.03.2011, 10:23
Etiketler:
google erişim yasağı superonline digiturk blogspot sansür
Blogspot’a erişim tekrar engellendi

’ın web sitesinden yaptığı duyuru ’a bağlı sitelerin engellendiğini ve Google’a da erişimde sorun yaşanacağını söylüyor.

'ın web sitesinden ve Twitter üzerinden yaptığı duyurular, 'un bir kere daha yla karşı karşıya geldiğini gösterdi. Binlerce kişinin bloglarının bulunduğu blogspot'a ne blog sahipleri ne de okurları ulaşamayacak. Birçok kişi için yeterince sıkıntılı olan bu durum daha önce de yaşandığı gibi 'a bağlı diğer servisleri de etkileyecek. Birçok sayfada da Google Analytics olduğu düşünülürse yine birçok sayfaya erişimimiz hayli sıkıntılı olacak gibi görünüyor. Engelleme işlemi şimdilik sadece Superonline kullanıcıları için geçerli ancak mahkeme kararının çıktığı düşünülürse yakında ttnet ve diğer internet servis sağlayıcıları da kararı yürürlüğe koymak zorunda kalacaklardır.

Superonline'ın Twitter üzerinden yaptığı açıklama:

Blogspot.com web sitesine Diyarbakır 5. Asliye Ceza Mahkemesi'nin 14.01.2011 tarih ve 2011/156 D iş sayılı kararı ile erişim engellenmiş.

Superonline 28.02.2011 açıklaması: Google Hizmetleri


Superonline'ın sitesinde yaptığı açıklama:

Değerli Müşterimiz,

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'ndan firmamıza iletilen karar sebebi ile Google'a ait bazı IP'lere erişim engellenecektir. Erişimi engellenen IP'ler dolayısıyla, Google'in bazı uygulamalarına erişilememe ya da yavaşlık yaşanması beklenmektedir.

Bu engellemenin muhtemel etkileri ile ilgili olarak;

- Google web sitesine erişimde sorun yaşanması,
- Google analytics, Google maps gibi Google uygulamalarını kullanan portal veya web sitelerinde erişimlerin yavaşlaması,
- Google Toolbar yüklü bilgisayarlarda bazı sitelere yavaş erişme,
- Web siteleri dahilinde "google search" kullanan alan adlarına erişimde yavaşlama,
- Firmanıza ait Google uygulamalarıyla entegre ya da Google Search'a dayalı bir takım uygulamalarınızın bu erişim kısıtlamasından etkilenmesi söz konusu olabilecektir.

Google servislerinde yaşanabilecek yavaşlık ve erişim zorluklarının Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından yayınlanan karar sebebi ile yaşandığını, bu durumun Superonline alt yapısından kaynaklanmadığını bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla
Superonline


Bir iddiaya göre de söz konusu engellemenin arkasında bulunan isim Digitürk. Blogspot üzerinden açılan bazı bloglarda canlı maç yayını yapılmasıyla yayın hakları ihlal edilen Digitürk'ün bu sebeple mahkemeye başvurarak siteyi kapattığı söyleniyor. Digitürk'ün bu kararı çıkarttırmadan önce DMCA (Dijital Telif Hakları Kanunu) telif hakları ihlal bildirimleri prosedürüne uygun bir şekilde söz konusu siteyle ilgili noterden ihtarname gönderildiği de iddia ediliyor.

Eğer iddia edildiği gibi Digitürk, yayın haklarını korumak için böyle bir başvuru yapıyorsa sonuna kadar haklıdır. Ancak blogu yasadışı hiçbir amaç için kullanmamış olan binlerce blog yazarının da mağduriyetini anlamak gerekir. Bir tane blog'un yayın ihlali yüzünden bütün blogspot'un engellenmesine pire için yorgan yakmak diyebiliriz. Ancak diğer Google servislerinin de yasaklanan IP adreslerinden etkilenecek olmasını ve birçok siteye erişimde sorun yaşayacağımızı düşünürsek olay pire için apartman yakmak gibi bir duruma geliyor.
YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

user user

Eğer blogspot a girmek istiyorsanız bin çeşit yol var ama en basit olan dns değerleri ona göre ayarlamak! Yol mu yok bazı anlamsız yasakları geçmek.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 03.03.2011 10:55
ozzymanborn ozzymanborn

Eğer iddia edildiği gibi Digitürk, yayın haklarını korumak için böyle bir başvuru yapıyorsa sonuna kadar haklıdır. diyen zihniyeti de köpeklere yedirmelidir... Telif hakları hırsızlıktır savunan da ortak olur.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır5
cevapla 01.03.2011 14:02
gamze özer gamze özer

bir yasak varsa tüm Türkiye de aynı anda yürürlüğe girmeli , ama maalesef biz Superonline kullanıcıları adeta cezalandırılıyoruz..ben bloğuma cumadan beri giremiyorum superonline müşterisi olduğum için...kapı kapı elde laptop baska servis sağlayıcı mı aramalıyım, yoksa hemen superonline aboneliğimi iptal mi etmeliyim ? diğer servis sağlayıcılara bu yasak tebliğ edilmediyse iş başa düşüyor anlaşılan...ve abonelikler gözden geçiriliyor...

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır2
cevapla 01.03.2011 11:12

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Güncel Toplam kayıt: 70

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın