| Üye ol | 18 Ocak 2017,Çarş

'ın sürücüsüz mekikleri öğrenci taşıyor

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 21.02.2011, 11:27 Güncelleme Tarihi: 21.02.2011, 11:52
Etiketler:
araba uzay teknolojisi son teknoloj masdar
Masdar'ın sürücüsüz mekikleri öğrenci taşıyor

B.A.E'nin kentinde Jetgillerin hayalleri gerçek oluyor.

YouTube'da hala izlenebilen, ülkemizde de yayınlanan "Home" belgeselinde BAE'ndeki Arapların neredeyse hiç güneş enerjisi kullanmadığı, çevreye çok zarar verdiği gibi konular eleştirilmişti. Fakat çevreci şehirler konusundan en büyük girişimi de " Kenti Projesi" ile yine Araplar atmış.

Tamamen güneş enerjisi ve yenilenebilir enerji ile beslenmesi planlanan ve tamamen çevreci temeller üzerine kurulan Masdar şehrinin çalışmasına 2006 yılında başlanılmış. 2015 yılında ilk bölümü bitmesi planlanan kent tam olarak 2025 yılında bitecek. Şimdilik ise "Masdar Institute for Science and Technology" yani Masdar Bilim ve Teknoloji Enstitüsü'ne ev sahipliği yapıyor. Amerikan Massachusets Institute of Science and Technology (MIT) ile ortak olarak çalışan üniversite geçtiğimiz günlerde ise sürücüsüz mekikleriyle gündemdeydi.

Araçlar navigasyon verilerini bağlı oldukları fiberoptik kablo ağından, üzerinde oldukları yolu ise mıknatıslar sayesidne algılıyorlar. Şimdilik sadece 1.8 kilometrelik bir parkurda çift taraflı gidip gelen mekikler 25 km/s hız yapabiliyorlar. Şehrin geri kalanında olduğu gibi yeşil enerji kullanan mekikler çevreye de hiç zarar vermiyor. Tabii içerisindeki elektrik motorunun sesi biraz rahatsız edici.YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Güncel Toplam kayıt: 60

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın