| Üye ol | 21 Ocak 2017,C.tesi

savunucuları tek tek avlanıyor

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 28.01.2011, 10:13 Güncelleme Tarihi: 28.01.2011, 10:32
Etiketler:
/b/ anonymous wikileaks 4chan anon
Wikileaks savunucuları tek tek avlanıyor

Amerika'da ve İngiltere'de 'a karşı yapılan operasyonlar tam gaz devam ediyor. İnternet üzerinde gizlilik de pek kolay değil anlaşılan.

'in ortaya çıkardığı Amerikan gizli belgelerinin dünya çapında nasıl bir krize neden olduğunu, hatta ucunun ülkemize kadar uzandığını şaşkınlıkla izledik. Her ne kadar devletler bu belgelerin gizli kalmasının daha sağlıklı olduğubu düşünorduysa da, sızıntılar bir şekilde Wikileaks sunucularına ulaştı. Olaydan sonra kendisini Wikileaks'in dünyanın süper güçlerine karşı savunucusu ilan eden forumlarının "" ekibi ve onlara Wikileaks'e destek olmak için katılan kişilerin sayısı binleri, hatta belki onbinleri buluyordu.

Bu ekip devasa bir internet saldırı gücü oluşturdu ve "LOIC" adını verdikleri botnet'i (bir nevi virüs) bilgisayarlarına kurarak, tek bir noktadan kontrol edilen dev bir güce dönüştü. Hedeflerinde ise Wikileaks'in yaptıklarını eleştiren basın kuruluşları, Wikileaks'everdiği servisleri kesen firmalar vardı. DDoS saldırılarıyla firmaların internet sitelerini bir süreliğine kullanılmaz hale getirdiler, internet dünyasının hızını genel olarak düşürmeyi bile başardılar. Fakat "her etkinin bir tepkisi" kuralıyla, aralarında konuya hakim olmayan "gizli"ler, yakayı ele verdi.

Dünya çapında başta ABD, İngiltere, Hollanda, Almanya ve Fransa olmak üzere pek çok ülkede sanal saldırganlar hakkında tutuklama emri çıkarıldı. Amerika'da FBI'ın uzun süreli takibi sonucunda belirlenen 40'tan fazla adreste arama emri çıkarıldı. Bu arama emirlerinin büyük çoğunluğu merkezde Dallas'ta bulunan bir internet servis sağlayıcısının sağladığı bilgiler sayesinde gerçekleşti. ymous'un kullandığı chat sunucularına bağlanan kullanıcıların internet üzerindeki hareketlerini takip eden FBI, istediği kanıtlara ulaştığında da yakalama ya da arama emirleriyle birlikte evlere baskın düzenledi.

İngiltere'de ise 5 kişi Anonymous saldırılarıyla bağlantısı nedeniyle tutuklandı. 15, 16,17, 19,26 yaşlarındaki sanal suçlular, "bilgisayarı kötüye kullanma" suçu altında tutuklandılar.

Arkasında iz bırakanların büyük çoğunluğu 16-25 yaşındaki, bilgisayara Anonymous'un kafa ekibi kadar hakim olmayan gençler. Proxy (vekil sunucu) kurmadan bilgisayarlarına 4chan'in saldırı aracı LOIC'i yükleyenler, genelde IP adreslerini, dolayısıyla da internete girdikleri noktayı belli ederek yakalanıyorlar.
YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Güncel Toplam kayıt: 31

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın