| Üye ol | 20 Ocak 2017,Cuma

'da dijital darbe

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 28.01.2011, 14:04 Güncelleme Tarihi: 28.01.2011, 14:31
Etiketler:
mısır kesinti hüsnü mübarek sansür
Mısır'da dijital darbe

Ülkenin dış dünya ile tüm bağlantısı kesildi. Ne internet var, ne cep telefonu...

Kuzey Afrika'da Tunus'taki olaylardan sonra ve Yemen'de de halk ayaklandı. Fakat son günlerde Mısır'daki durum iyice çığırından çıkıyor. Halkın isyanını ve halkın isyanında devletin verdiği sert "karşılığı" dış dünyanın bilmesini engellemek isteyen Mısır yönetimi, ülkenin dış dünya ile tüm bağlantılarını kesti.

İnternet gözlem firması Renesys'in aşağıda görebileceğiniz tablosuna göre Mısır'ın dış dünyayla tüm internet bağlantısı Türkiye saatiyle bu sabah 01.00 civarında tamamen kesilmiş. Ülkenin tüm resmi DNS sunucuları kapatılmış. Ayrıca küresel internet yönlendirme tablosunda da Mısır'ın tüm bilgileri silinmiş durumda. Mısırlıların büyük çoğunluğu ise ülke yönetimi yanında servis sağlayıcılara kızgın durumda.

Fakat ülkenin çok küçük bir kısmı bir şekilde internete girmeyi başarabiliyor. Bunlar cep telefonları üzerinden farklı uygulamalar kullanarak sosyal paylaşım sitelerine ulaşabiliyorlar. Bazı Mısırlılar ise şimdilik engellenmeyen proxy (vekil sunucular) vasıtasıyla sınırlı sayıda siteye ulaşabiliyor.

Bir paylaşım sitesine (www.reddit.com) atılan mesajda, bir Mısırlı, Anonymous'u göreve çağırarak, ülkesinin internetini kesen çok uluslu internet sağlayıcılarını boykot etmelerini ve haliyle saldırmalarını istiyor.

Şimdilik doğrulamayan bazı kaynaklar SMS şebekesinin de engellendiğini ve yazılı mesaj atılamadığını belirtiyor.

Bir ülkenin internet bağlantısının toplu olarak kesilmesi dünya tarihinde ilk kez yaşanıyor.

İşte reddit'e atılan o mesaj:
YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

ikmet ikmet

3 dunya savasi nezaman cikar artik ya biktim bende bu sefillikten ya batak ya cikak gardass

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 30.01.2011 23:07

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Güncel Toplam kayıt: 31

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın