| Üye ol | 22 Ocak 2017,Pazar

E- önünde küçük bir engel var

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 15.10.2010, 14:30 Güncelleme Tarihi: 04.01.2011, 16:30
Etiketler:
TÜBİTAK kimlik
E-kimlik önünde küçük bir engel var

Parmak iziyle birlikte kullanılacak olan çipli elektronik kartı uygulaması, kırsal kesimde yaşayan vatandaşların nasırlı parmaklarına takıldı.

tarafından geliştirilen gelecek yıl nüfus cüzdanının yerine kullanılması hedeflenen çipli elektronik kartları nasırı ellere takıldı. Pilot çalışmanın yapıldığı kırsal bölgelerde yaşayan vatandaşların parmak izi taramalarında tanınmadığını fark eden bilişim uzmanları sisteme 'nasırlı parmak' formatı attı. Sistem mühendisleri, nasırlı parmakların dışında, kesik parmaklar ya da engelli vatandaşlar için de damar geometrisi adı verilen damardan izleme yöntemini sisteme entegre etti.

TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE) Müdür Yardımcısı Dr. Apohan, akıllı kart sisteminin 70 milyona ulaşabilecek şekilde alt yapısının kurulduğunu söyledi. Akıllı kimlik kartlarının parmak iziyle birlikte çalışacak bir sistem olduğuna dikkat çeken Apohan, "Kırsalda yaşayan vatandaşların ellerinin nasırlaşması, kesik veya çiziklerden dolayı parmak izleri silik çıktı ya da tanınamadı. Sistem mühendisleri tarafından bu durumlar dikkate alınarak gerekli önlemler alındı" dedi. Hatta sistemin ortaya çıkacak en küçük bir olasığılı bile hesap ettiğini ifade eden Apohan, iş kazasında parmakları kesilmiş, bilinci yerinde olmayan vatandaşın durumu için bile sistem mühendislerinin çözüm bulduğunu söyledi. Apohan, bu durumlarda, tedavi için doktora o ana özel kartı okuma yetkisi verilebileceğini, bunun dışında kronik bir sebepten parmak izi okunmayanlar için pin kodu yöntemi veya damar geometrisi ile damardan tanıma yönteminin de sisteme entegre edildiğini kaydetti.


YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

hyoung hyoung // İSTANBUL

diğer biyometrik tanıma yöntemleri alternatif olarak kullanılabilmeli.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 13.01.2011 14:12

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın