| Üye ol | 24 Ocak 2017,Salı

IBM'in ilginç patenti

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 12.10.2010, 00:00 Güncelleme Tarihi: 01.12.2010, 16:35
Etiketler:
billboard trafik reklam ibm
IBM'in ilginç reklam patenti

Mükemmel tabelanın sırrı: yol üzerinde bulunan elektronik panolarının hızının trafiğin akma hızına oranı.

Uzun yola çıktığınızda, yakınında hiçbir yerleşim yeri olmayan noktalarda bile tabelaları görürsünüz. Tabii bunlar daha çok lokal reklamlardır. Şehir içinde ise relam panolarına ilgi daha fazla olduğundan, elektronik reklam panoları ile, bir panoda birden fazla firmanın reklamı dönüşümlü olarak gösterilir.

İşte IBM mühendisleri bu noktada bir haksızlık olduğunu düşünmüşler. Otomobillerin hızlı giderken veya tıkanıklığı anında reklamları görme süresi ya da reklamların dikkat çekme süresinin eşit olmadığını öngörüp bir formül çıkarmışlar. Buna göre trafiğin akma hızının 100'e oranı, reklam panosunun kaç saniyede bir değişeceğini belirliyor. Basit bir hesapla, 100 km/s hızla akan bir trafikte, reklam panosu dakikada sadece 1 kere değişecekken, 10 km/s ile ilerleyen tıkanık bir trafikte ise reklam panosu dakikada 10 kez değişecek.
YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın