| Üye ol | 22 Ocak 2017,Pazar

Intel'den işlemciler yolda

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 05.05.2011, 11:39 Güncelleme Tarihi: 05.05.2011, 11:55
Etiketler:
intel 22 nm transistör 3d transistör ıvy bridge yeni teknoloji
Intel'den 22 nm Ivy Bridge işlemciler yolda

Intel'in işlemcilerde devrim niteliğindeki 3D işlemcileri, Sandy Bridge'lerin veliahtı olacak.

Intel'in ilk olarak 2002'de ismini duyurduğu 3D leri, işlemcileri daha küçük, daha hızlı ve daha tasarruflu yapmaya hazırlanıyor. nin en büyük artılarından birisi 'ye indirilen boyutlar sayesinde aynı alana daha fazla transistör sığdırılabilecek olması. Yeni tasarımda kapının silikon kaynakla olan temas alanı üçe çıktığı için bu yeni transistör sistemi tri-gate olarak adlandırılıyor, ki tabiri de buradan geliyor. Transistörün daha fazla yüzeyini kullanabilmesi de elektrik akışını daha iyi kontrol edebilmesi anlamına geliyor. 22 nm çiplerin Intel'in günümüzdeki 32 nm işlemcileriyle karşılaştırıldığında %50 daha az enerji harcayacağı ve %37 daha fazla performans vereceği düşünülüyor. Ayrıca üretiminin de daha ucuza yapılabilecek olması, bu yeni teknolojinin en önemli artıları arasında bulunuyor.

Yapılan pazar araştırmalarına göre global mikroişlemci satışlarının %80'ini yapan Intel'in en yakın rakibi olan AMD, %19'luk bir paya sahip. Ancak AMD ilk 22 nm çip prototipini 2008 yılında üretmeyi başarmıştı. Ancak Intel, bu hamlesiyle yine dikkatleri üzerine çekmeyi başararak devrim niteliğinde diyebileceğimiz bir hamle ile önümüzdeki birkaç yıl boyunca yine AMD'den önde olmayı garantilemiş gibi görünüyor. Bundan sonra, fizik sınırlarını zorlamaktan vazgeçmeyen Intel ve AMD'den hangisinin 14 nm'lik bir işlemciyi tasarlayıp seri üretimine geçebileceği ise şimdilik merak konusu. İşlemci dünyasındaki bir diğer en çok merak edilen hadiselerden birisi de önümüzdeki on yıl içerisinde adını duymaya başlayacağımız 11 nm'den sonra işlemci mimarisinin küçülmeye devam edip edemeyeceği.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Donanım Toplam kayıt: 104

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın