| Üye ol | 21 Ocak 2017,C.tesi

3500 metreden karınca hareketlerini bile görebilen yerli teknoloji

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 02.11.2015, 10:05 Güncelleme Tarihi: 02.11.2015, 10:14
Etiketler:
savaş uçağı dedektör Yüzüncü Yıl Üniversitesi Halil İbrahim Yavuz termal kamera görüntüleme sistemi
3500 metreden karınca hareketlerini bile görebilen yerli teknoloji

YYÜ'lü bilim adamları yaptıkları çalışma ile yerdeki bir karıncanın hareketini dahi 3 bin 500 metre yükseklikten görebilecek sistemi geliştirdi.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi'ndeki (YYÜ) bilim adamları, savaş uçakları başta olmak üzere hava araçlarında kullanılacak yeni bir geliştirdi. Savunma sanayinin yanı sıra arama ve kurtarmada kullanılan uçak ve helikopterlerin yerdeki hareketleri görebilme yeteneğini geliştirmek için çalışma başlatan YYÜ'lü bilim adamları, nanoteknoloji kullanarak "5. Jenerasyon Termal Kamera" üretti.

YYÜ Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Halil İbrahim Yavuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin son dönemlerde özellikle savunma sanayi konusunda büyük atılım sağladığını söyledi. Optik elektronikle manyetik malzemeler üzerine çalışma yürüttüklerini ifade eden Yavuz, bunlardan en önemlisinin son dönemde popüler olan yukarı çevirme lerle ilgili çalışmalar olduğunu belirtti. Bu dedektörlerin daha çok savunma sanayinde ve arama kurtarma faaliyetlerinde uçakların yüksek menzilde net görüntü almasını sağlayan cihazlar olduğunu vurgulayan Yavuz, "Bu cihazları yapıyoruz. İnşallah okulumuz ve bakanlığımızın verdiği destekle projemizi yaşama geçireceğiz. Bununla ilgili ön çalışmamızı tamamladık. Çok güzel sonuç aldık. Bunun üniversitemize, bölgemize ve ülkemize önemli katkı sunacağına inanıyoruz" diye konuştu.

"Ciddi bir ürünü açığa çıkaracağız"

Projenin içeriğiyle ilgili bilgi veren Yavuz, ürettikleri nano malzeme ile F-16 ve F-4 savaş uçaklarında kullanılan normal klasik dedektörlerin fiyatı arasında büyük fark olduğunu savunarak, "Klasik dedektörlerin maliyeti 10 milyon avroya kadar çıkarken, dedektörlerimizin maliyeti bin avro civarında olacak" ifadesini kullandı. Ürettikleri sistemin, mevcut sistemden çok daha üstün olacağını iddia eden Yavuz, en ufak bir hareketin yüksek hız ve irtifa farkı gözetmeksizin sistem tarafından anında bulunabileceğini dile getirdi. Yavuz, şunları kaydetti: "Sistemimiz termal dedektörler ya da yerdeki hareket sensörleriyle algılama yaparken, yerdeki bir karıncanın hareketini bile 3 bin 500 metre yükseklikteki uçaklarımız net görebilecek. Sentezlediğimiz ürünün son hali olan dedektörü uçaklarımızın algı merkezine takarak uyumlu şekilde çalıştırabiliriz. Yerli istihdam sağlamak ve üretim tesisi kurmak gibi planlarımız var."

Kaynak: AA

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

sss sss

Helal olsun, daha da iyi olacak.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 02.11.2015 17:39
uA uA

Allah yardimciniz olsun.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 02.11.2015 15:17
Aslanlar Aslanlar

Yürüyün kim tutar sizi,tebrikler

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır1
cevapla 02.11.2015 13:59

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Dijital Ses ve Görüntü Toplam kayıt: 511

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın