| Üye ol | 24 Ocak 2017,Salı

- maçı ?

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 15.03.2011, 17:27 Güncelleme Tarihi: 15.03.2011, 17:38
Etiketler:
galatasaray lig tv derbi digiturk fenerbahçe 3 boyut 3d nasıl izlenir
Galatasaray - Fenerbahçe maçı 3D nasıl izlenir?

Cuma günü tüm Türkiye nefesini tutup Türk Telekom Arena'ya odaklanacak. Peki bu maçı izlemek isteyenlere ne gerekiyor?

Cuma günkü yi tüm sporseverler merakla bekliyor. Teknoloji takipçilerinin beklediği asıl konu ise daha önce Galatasaray - Fenerbahçe maçını 3D izleyeceğiz haberiyle sizlere bildirdiğimiz üzere Türkiye'de olarak yayınlanacak ilk spor müsabakası olması. Sony sponsorluğunda gerçekleştirilen olay, haliyle en iyi şekilde Sony 3D televizyonlardan izlenebilecek, fakat tüm 3D TV modellerini de Digitürk destekliyor.

Televizyonunuzun karşısına geçip "tek gözü mavi, tek gözü kırmızı" olan standart, tabiri caizse "dandik" 3D gözlüklerle maçı izleyemeyeceksiniz. - maçını 3D izlemek için 3D TV ve buna uygun 3D gözlüklere ihtiyacınız olacak.

İşte Digitürk'ün açıklaması:

Bugüne kadar evinizde izlediğiniz 3D yayınlar, standart televizyonlarla ve renkli gözlüklerle (örneğin kırmızı-mavi gözlük) izleyebildiğiniz, 'Anaglif' adı verilen yayın teknolojisiyle gerçekleştiriliyordu. Anaglif yayın, 3D hissini vermekte yetersizdi. Yeni Nesil 3D ise, anaglif'ten farklı olarak, 3D uyumlu televizyonlar için Türkiye'de ilk defa 'ün sağladığı bir yayın tekniğidir.

Sinemalara izlediğiniz gerçek 3D yapımlar, insan gözünün normalde gördüğü gibi, çift kamera sistemi ile sol ve sağ olmak üzere 2 farklı açıdan çekilir. Bu içerikler, Yeni Nesil 3D yayın sistemi vasıtasıyla evinize ulaştırıldığında, evinizde kullandığınız 3D TV ve bu TV'ye ait özel gözlük sayesinde çekim sırasında elde edilen sol görüntünün sadece sol gözünüze, sağ görüntünün ise sadece sağ gözünüze gözükmesi sağlanır. Yani sol gözünüz kameranın sol objektifi, sağ gözünüz ise kameranın sağ objektifi yerine geçer ve bu sayede kendinizi çekim yapılan ortamda hissedersiniz. Kullanılan bu üstün teknik sayesinde Türkiye'de ilk defa Digiturk'ün sunduğu Yeni Nesil 3D, gerçek üç boyut deneyimini evinizde yaşamanızı sağlar.

Bu arada aklınızda bulunsun, piyasadaki tüm 3D TV modelleri DIGITURK 3D yayınıyla tamamen uyumlu. Digiturk 'ün gerçekleştirdiği yayın 'Yan-Yana' (Side-by-Side) formatında. Yayını izleyebilmek için 3D TV'nizin 3D modunu açmanız ve 'Yan-Yana 3D' formatını seçmeniz yeterli olacak. Yeni nesil 3D'de gözlük 3D TV setinin bir parçasıdır. Bu nedenle gözlüğünüzü televizyon setinize göre seçmeniz gerekecek.

Bu arada 3D TV setinizi alırken ihtiyacınız kadar gözlük edinmenizde de fayda var.
YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

ibrahim üzülür ibrahim üzülür

Akşam Sabri oynarsa 3D izlemem maçı arkadaşş.. Evde camı çerçeveyi indirir :)

Aynı Görüşte misiniz?
evet63
hayır5
cevapla 18.03.2011 16:57
Muhittin Sönmez Muhittin Sönmez

benim televizyon halen tüplü, biraz ucuzlasa direkt 3D ye terfi edicem.

Aynı Görüşte misiniz?
evet71
hayır14
cevapla 18.03.2011 16:46

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın