| Üye ol | 21 Ocak 2017,C.tesi

'un yeni !

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 04.02.2014, 16:03 Güncelleme Tarihi: 04.02.2014, 16:40
Etiketler:
facebook facebook paper paper iphone iOS ios 7 mobil uygulama telefon
Facebook'un yeni uygulaması Paper!

Dev sosyal ağın yeni kullanıcılara neler sunuyor?

Hasan Uğur Nayır

'un geçtiğimiz günlerde duyurduğu tam adı – stories from Facebook olan Paper sı sonunda Amerika App Store'daki yerini aldı. Tabii ki bu uygulamayı da denemeden es geçmedim. Eğer sizin de Amerikan App Store hesabınız varsa uygulamayı indirebilirsiniz. Lafı daha fazla dallanıp budaklandırmadan uygulamanın neler sunduğuna geçelim. Paper, haber okuma uygulaması olarak nitelendirilse de, sosyal ağ ve haber kaynağı olmayı tek potada eritiyor.

Videonun yüksek çözünürlüklü hali için buraya tıklayınız.

Merhaba ben Paper!

Paper'ı ilk açtığınız zaman video karşılama yapıyor ve daha sonrasında ise rehber devreye giriyor. Özelliklerin ne olduğu, uygulamanın nasıl kullanılabileceğini anlatıyor. Bunları uygulamalı olarak adım adım gösteriyor. Sonrasında ise artık uygulama tamamen sizindir.

#Sayfa#

Bölümler kısmında geleneksel gazete bölümleri var. Teknoloji, komik, yaşam tarzı vs... bunlardan sadece birkaç tanesi. Bölümler yuvarlak kısımda bulunan kartlarla temsil ediliyor. Kartları yukarıda kısma sürükleyip atıyorsunuz. Hangisinin daha önce veya daha sonra yer almasını da ayarlayabilirsiniz. Sıralama kullanıcıya bırakılmış. Her bölüm için yerleşik olarak haber kaynakları var. Mesela teknolojide The Verge, Wired gibi siteler bulunuyor. Ama diğer yeni haber kaynaklarını eklenmiyor.

Haberi okuması daha mı zevkli yoksa acı verici mi?

Paper, Flipboard'a benzer uygulama olmuş. İkiye ayrılan ekranda üst yarısında haber ve altında ise yine ilgili olanlar yer alıyor. Üst tarafta sağa sola kaydırma yaparak bölümler arası geçiş yapabilir, alt tarafta sağ sol kaydırma ile haberler arasında geçiş yapabilirsiniz. Herhangi bir haberi tam ekran okumak içinse üstüne bir kere tıklamak yeterli. Haber penceresi tam olarak açıldığında ise ilgili linkin üstüne parmağınızla dokunduğunuzda sanki katlanmışta açılır pencere gibi efektle (Bkz Flipboard efekti) haber tamamen açılıyor ve asıl kaynağa gidiyor. Daha sonra haber penceresini kapatmak için aşağı doğru parmak sürükleme hareketi yapması yetiyor.

Fotoğraflara bir kere tıklarsanız, pencere yine tam ekran oluyor. Telefonu sağa veya sola hareket ettirerek resmin geri kalan taraflarına bakabilirsiniz. Eğer resim büyük haldeyken bir kere tıklama yaparsanız resim biraz küçülüyor ve tam hali ile gözüküyor. Haberler ve fotoğraflar için tabii ki Facebook entegrasyonu var. Yorum, paylaşım veya Like etme eylemleri Facebook hesabınızla bağlantılı olarak gerçekleşiyor. Like'tan söz etmişken. Normalde Facebook'un web sürümünde veya resmi mobil uygulamasında Like'lar isim olarak gözüküyor. Sayı çok olunca 23134 kaç kişi beğendi diye sayı olarak belirtiliyor. Paper'da Like edenlerin profil fotoğrafları yer alıyor. Sayı çok olunca +56456 kişi olarak küçük fotoğrafların yanında yazıyor.

#Sayfa#

Profil ne durumda?

Herhangi bir bölümdeyken ekranı aşağı doğru kaydırdığınız zaman gelen bir menü daha var. Bu menüde Facebook profiliniz, arama, gönderi yazma, ayarlar bulunuyor. Klasik olarak aramadan arkadaşlarınızı aratabilirsiniz. Gönderi yazdığınızda isterseniz bir arkadaşınızı etiketleyebilir, fotoğraf paylaşabilir veya yerinizi belirtebilirsiniz.

Paper'da profil düzenleme yok. Sadece haber almak için seçtiğiniz bölümleri kaldırabilir veya sıralamasını değiştirebilirsiniz.

Görünüm ve efektler

Açıkçası Facebook iyi iş çıkarmış. Bu kadar efekt ve animasyona rağmen genel olarak uygulamanın performansı iyiydi. Başarılı buldum. Arada takılma, performansta düşüş olmadı. Kullandığım sürece gözlemlediğim bu oldu. Paper, iOS 7'nin sunduğu imkanlardan yararlanan bir uygulama olmuş. İşletim sisteminin özelliklerini kullanmış.

Sonuç olarak Paper genel hatlarıyla güzel. Özelleştirme seçeneklerinin daha genişletilmesi ise uygulamayı daha iyi yapacaktır. Amerika'da çıktığından Türkçe dil desteği haliyle yok. Peki ileri tam olarak ne olacak? Android'e gelecek mi? Pocket-lint sitesine göre Facebook, Paper'ın şu anda iPad, Android ve uluslararası kullanıcılar için yayınlanmayacağını doğrulamış durumda. Facebook'tan belirtilene göre gelen geri bildirimler anahtar olacak. Geliştirici takımı ise 15 kişiden oluşuyor. Amerika'da test sürüşünde olan uygulama biraz daha yerine oturduktan sonra sonraki zamanlarda diğer ülkeler ve platformlar için çıkacaktır.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yazılım Toplam kayıt: 19
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın