| Üye ol | 17 Ocak 2017,Salı

’ye yoğun ilgi var

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 14.12.2015, 11:01 Güncelleme Tarihi: 14.12.2015, 11:51
Etiketler:
Emre Tezbaşaran röportaj samsung samsung türkiye Gear S2 tizen exynos e-SIM Exynos 3250 S Voice Samsung Pay Alessandro Mendini
Samsung Gear S2’ye yoğun ilgi var

Akıllı telefon pazarının lideri , hızla gelişmekte olan giyilebilir teknoloji pazarında da iddialı.

Akıllı telefon pazarının lideri , hızla gelişmekte olan giyilebilir teknoloji pazarında da iddialı. Samsung'un yeni akıllı saat modeli 'ye tüketiciler büyük ilgi gösteriyor. Samsung Electronics Türkiye IT ve Mobil Cihazlar Ürün Müdürü Emre Tezbaşaran ile gerçekleştirdiğimiz sohbette, Gear S2 başta olmak üzere önemli bilgiler aldık.

Emre Tezbaşaran

Gear S2'de neden köklü bir tasarım değişikliğine gidildi?

2,5 seneyi aşkın bir süredir Gear ailesi hayatımızda. Gear 1, Gear 2, Gear Fit, Gear S ve ailenin en yeni üyesi Gear S2'yi yakın zamanda duyurduk. Tüm bu cihazlara baktığınızda hepsi ses getiren ve büyük ilgi gören cihazlar oldu. Daha önceki cihazların tasarımında fütüristik çizgiler dikkat çekiyordu. Gear S2'de bezel halka ile birlikte klasik saat formundaki dairesel tasarım öne çıkıyor. Gear S2'yi daha geniş kitlelere ulaştırmak için bu tasarım değişikliğine gidildi. Bu dairesel tasarımı fonksiyonel olarak tamamlayan bezel halka ile birlikte yeni bir deneyim sunuluyor.

Türkiye'de hangi Gear S2 modelleri satışa sunuldu?

Gear S2, Türkiye'de 2 farklı modelle satışa sunuldu. Klasik çizgilere sahip, değiştirilebilir deri kayışlı Gear S2 Classic modeli dışında bir de sportif tasarımda ve değiştirilebilir elastomer malzemeden üretilen model bulunuyor. Her iki model de operatör ve zincir mağazalar üzerinden tüketicilerle buluşuyor. Sportif Gear S2 modeli için 899 TL, klasik Gear S2 modeli için 999 TL tavsiye edilen satış fiyatı belirlendi.

Kayış seçenekleri satışa sunuldu mu?

Şu anda ülkemizde 8 farklı kayış seçeneği mevcut. Bunlardan ikisi klasik, diğer 6 kayış ise spor modelle uyumlu. Bu 6 modelden dördü ünlü İtalyan tasarımcı Alessandro Mendini imzasını taşıyor. Gear S2 Classic modeli, standart deri kayışlarla da uyumlu. Halihazırda kullandığınız deri kayışlı saatiniz varsa kayışını Gear S2'ye takabilirsiniz. Tarzınıza uygun kayış modelini seçerek Gear S2'yi kişiselleştirmek mümkün.

3G modeli Türkiye'de neden satışa sunulmadı?

(Embedded-SIM) kullanan model şu anda Güney Kore, ABD ve birkaç ülkede daha satışta. Türkiye'ye de bu modeli getirmeyi çok istedik. Ancak ülkemizdeki GSM altyapısı e-SIM'i desteklemiyor. e-SIM teknolojisi kullanan cihazın içindeki SIM karta numara tanımlanması gerekiyor. Türkiye'de şu anda bu mümkün değil. e-SIM ülkemizde aktif olduğunda bu ve benzeri modellerimizi getiriyor olacağız.

Klasik ve sportif modelden hangisi daha çok ilgi görüyor?

Her iki model de büyük ilgi gördü. Yüzdesel olarak her iki modelin de satış oranları eşit seyrediyor. Her kesimden tüketiciler Gear S2'ye büyük ilgi gösteriyor.

Gear S2, gücünü Samsung'un geliştirdiği Exynos 3250 işlemciden alıyor. 2014 yılında piyasaya çıkan Gear 2 modelin de bu işlemci kullanılmıştı. İşlemci neden değiştirilmedi?

3250, çift çekirdekli, 1 GHz, bir akıllı saatin fonksiyonları düşünüldüğünde oldukça güçlü bir işlemci. Gear S2'nin yenilikleri işletim sistemi, yazılım ve tasarım özelinde çeşitleniyor.

Daha önceki Gear modellerinde olduğu gibi Gear S2'de de Samsung'un geliştirdiği işletim sistemi Tizen tercih edildi. Google Wear yerine Tizen'in tercih edilmesinin nedenini öğrenebilir miyiz?

Teknik olarak başka bir işletim sistemi kullanabiliriz. 'ı gelecekteki nesnelerin interneti (IoT - Internet of Things) ekosisteminin merkezinde konumlandırıyoruz. Akıllı saatler de bu sistemin önemli birer parçası olacak. Bu yüzden akıllı televizyonlarda da kullandığımız kendi işletim sistemimiz olan Tizen'ı tercih ediyoruz. Nesnelerin interneti yaygınlaştıkça bu tercihimizin faydalarını daha çok göreceğiz. Bugün Güney Kore'de toplu taşımada üzerinden akıllı saat ile ödeme yapılabiliyor.

Samsung Pay, Türkiye'de kullanıma sunulacak mı?

Samsung Pay'ı Türkiye'de kullanıma sunmayı istiyoruz. Ödeme sistemleri denilince birçok kurum ve regülasyonlar devreye girdiği için çok hızlı hareket edemiyorsunuz. Samsung Pay için çalışmalarımız devam ediyor.

S Voice ne zaman Türkçe dil desteğine kavuşacak?

Kesin bir tarih veremiyoruz, ancak 'a Türkçe dil desteği getirilmesi gündemimizde.

Android 6.0 güncellemesi hangi cihazlar için ne zaman yayınlanacak? Öncelik sırasıyla güncelleme alacak telefon modellerini öğrenebilir miyiz?

Android 6.0 güncellemesi ocak ayı içinde başlayacak ve diğer aylarda devam edecek şekilde yayınlamayı planlıyoruz. İlk olarak S6, S6 Edge, Note5, S6 Edge+ ve A serilerinde planlanıyor.

Birçok akıllı saat ve bileklikte yer alan ve uyku kalitesini ölçmeye yarayan uygulama mevcut. Gear S2'de bu uygulama neden bulunmuyor?

Samsung Gear Apps içinde, Gear S2'de de uyku kalitesini ölçmeye yarayan uygulamalar indirilmek üzere mevcut.

Gear uygulama mağazasında Türkçe içeriklerin yok denecek kadar az oluşu dikkatimizi çekti. Bu konuda bir çalışma var mı?

Finans, oyun, seyahat, haber okuma gibi konularda Türkçe içerik çalışmalarımız mevcut. Önümüzdeki dönemde piyasada olacaklar.

Samsung Gear S2 incelemesi

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

Ykp Ykp

Piyasadaki en iyi akıllı saat şu anda gear s2

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 17.12.2015 19:17
kerem kerem

bu yazıdan anladığım Tizen yakında Anroid'in yerini alacak, Samsung kendi işlemcisine kendi işletim sistemini çakıp Apple'ın karşısına çıkacak gibi görünüyor, bence mantıklı bir hareket olur, istediğin kadar donanım üret yazılımı sen yapmıyorsan optimizasyon ve yüksek performans hayal

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 14.12.2015 15:39

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Röportaj Toplam kayıt: 14
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın