| Üye ol | 16 Ocak 2017,P.tesi

, 'dan niye ğını açıkladı

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 05.02.2014, 10:28 Güncelleme Tarihi: 05.02.2014, 10:28
Etiketler:
john carmack id software zenimax Bethesda ayrıldı Oculus Rift virtual reality sanal gerçeklik Wolfenstein: The New Order Doom 4 wolfenstein
John Carmack, id Software'dan niye ayrıldığını açıkladı

Yakın zamana kadar 'ın beyniydi. Ancak fikirler uyuşmadı, o da ayrılmayı seçti.

id Software'ın kurucularından biri ve Wolfenstein, Doom, Quake gibi oyunların arkasındaki en önemli isimlerden olan John Carmack, geçtiğimiz kasım ayında FPS türünün yaratıcısı olarak kabul edilen 'dan ğını ve sunan Oculus Rift gözlüğünün geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla Oculus ekibinde tam zamanlı işe başladığını duyurmuştu.

Bu açıklama, birçok oyunsever için üzücü olsa da Carmack yeni bir teknolojinin doğuşunda yer almasından dolayı çok heyecanlıydı. Peki ama Carmack, kurucusu olduğu ve yıllardır çalıştığı firmadan neden ayrıldı?

USA Today'e konuşan kod dehası, hazırlanan oyunlarda Oculus VR teknolojisini kullanma taraftarıydı. Bunun ilk örneği de Doom 3: BFG Edition'dı. Ancak gözlük henüz satışa sunulmadığı için BFG Edition'ın bu özelliğinden kullanıcıların yararlanabildiği söylenemez. Carmack, sanal gerçeklik özelliğine destek verecek bir diğer oyun olarak da Doom 4'ü göstermişti. 'ün gelişim süreci hala devam ediyor ve neler olacağı henüz belli değil. Carmack, destekli oyunlar kervanına Machine Games'in hazırladığı yeni oyunu The New Order'ı da dahil etmek istemiş. Zaten bir yandan Oculus ekibinde, bir yandan da id Software'da çalışmalarını sürdüren Carmack, söylediklerine bakılırsa Bethesda ve ZeniMax'i Oculus Rift üzerine çalışması konusunda ikna edememiş.

Aslında ayrılmayı düşünmediğini belirten Carmack, planlarının kabul görmediğini ve yeni oyunlarında Oculus Rift üzerine çalışma imkanının kalmadığını görünce anlaşma yenilemeyi kabul etmemiş ve id Software'dan ayrılmayı tercih etmiş. Bu açıklamanın ardından 'in bir açıklama yapmayı kabul etmediğini de ekleyelim.

Wolfenstein: The New Order - İlk bakış

Sanırız , yeni hazırlanan oyunlara Oculus VR'ın eklenmesiyle birlikte gelişim süreçlerinin ve masrafların artacağını düşündü. Birçok yayıncı firmayı göz önüne aldığımızda, birçok oyunun daha tamamlanmadan piyasaya sürüldüğünü ve bu sebeple de birçok hatayla oyuncuların ellerine geçtiğini biliyoruz. Son olarak, Oculus Rift desteğiyle geleceği belirtilen Doom 4'ün bu teknolojiye destek verip vermeyeceği de şimdi merak konusu...

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

melihozkurt melihozkurt

Aklıma Doom 4'ü bekleyen Doom Koleksiyoncusu Mahmut Saral geldi.:D
(Bu mesajımı görer büyük ihitimal)

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 05.02.2014 13:05

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Oyun Toplam kayıt: 77
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın