| Üye ol | 22 Ocak 2017,Pazar

'dan , ve hakkında

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 04.08.2013, 10:19 Güncelleme Tarihi: 04.08.2013, 10:19
Etiketler:
id software Doom 4 Quake 5 Rage 2 zenimax Bethesda pete hines tim willits quakecon 2013 açıklamalar machine games quake 4 wolfenstein the new order raven software
id Software'dan Doom 4, Rage 2 ve Quake 5 hakkında açıklamalar

başladı ve bitti. Bu yıl da oyuncuların beklediği haberler gelmedi...

id Software'ın her yıl geleneksel olarak düzenlediği etkinliği QuakeCon, bu yıl da 1 Ağustos tarihi itibarıyla başladı ve bugün sona eriyor. İnsanların kendi PC'lerini getirip ödüllü LAN turnuvalarına katıldığı bu organizasyonda; yeni oyunlara dair duyurular, yapımcılarla soru cevap seansları gibi aşamalar da bulunuyor. Şüphesiz 'ı takip eden oyuncuların büyük bölümü, yeni oyun duyuruları, özellikle de Doom 4 konusunda beklentiler içindeydi. Ne var ki bu yıl da herhangi sevindirici bir duyuru ve görsel materyal gelmedi.

Peki id Software ne yapıyor, neler düşünüyor bu aralar? id Software'ın Stüdyo Yönetmeni Tim Willits ve Bethesda'nın Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Pete Hines, gelecekteki id oyunları hakkında kısaca görüşlerini, tahminlerini bildirdi.

Önce ile başlayalım. Yakın zamanda, oyunun gelişim sürecinin sıfırlandığından ve tekrar geliştirilmeye başlandığından söz etmiştik. Bu niye yapıldı acaba?

Willits'in söylediğine göre, Doom 4'ü yeniden yapmaya başlamanın sebebi programlama veya tasarımların kötü olması değil, aksine gayet iyiymişler. Ancak her oyunun bir ruhunun, kişiliğinin olduğuna inanıyor Willits. "Doom oyunlarının da insanlara verdiği özel bir his var, bunu oynayanlar anlayabilir, ancak dile getirmeleri zordur" diyor. İşte Willits, Doom 4'te bunların eksik olduğunu, yani ruhu ve kişiliği olmadığını söylüyor. Bu sebeple de işe yeniden başlamaya karar vermişler. Doom ruhuna sahip yeni bir oyun yapabilmek için. Umarız başarırlar.

Rage 2'ye gelecek olursak...

Biliyorsunuz, John Carmack, Rage 2'yi yapmak istediklerini ve yapacaklarını söylemişti. Ancak Doom 4'ün gelişim sürecinde yaşanan sorunlar, gelişim sürecini uzattığı için Rage 2'nin yapımı rafa kaldırılmıştı. Peki her şey bitmiş miydi?

, stüdyo olarak şu an Doom 4'e odaklı olarak hareket ettiklerini, bu sebeple farklı büyük bir projeyle ilgilenmeye fırsatları olmayacağını söylüyor, ancak eklemeyi de ihmal etmiyor: "Rage, ölü bir seri değil, ancak bundan sonrasında ne olacak, şu an bunu söylemek güç." Anlayacağınız, Rage 2 için hala umut var. Hele bir Doom 4'ün geliştirilmesi tamamlansın

Gelelim Quake 5'e.

Son QuakeCon'larda, Carmack'in "yeni bir Quake oyunu yapmak isterim, ama şu an bir plan, projemiz yok" açıklamaları biliniyor. Bethesda'nın ortağı ZeniMax de id Software'ı aileye dahil ederken id'in tüm markalarından yararlanmak istediklerini, bu sebeple yeni bir IP (oyun markası) yaratmayı düşünmediklerini söylemişti.

Tim Willits, Quake serisinin id Software için çok büyük önem taşıdığını söylüyor. Seri hakkında ne yapılır şu an bilmiyor, ancak seriyi kesinlikle unutmadıklarını söylüyor. Pete Hines ise, sorulabilecek sorulara "nasıl ve kim" maddelerini de ekleyerek, Quake'i diğer yapımcılara da açıyor sanki. Eğer güzel ilişkiler kurulabilirse, sıradaki Quake oyununu yine farklı bir stüdyo geliştirebilir. Quake 4'ün büyük kısmını Raven Software geliştirmişti mesela. Güncel id başlıklarına baktığımızda, Wolfenstein: The New Order'ı da Machine Games hazırlıyor. id, tek başına hepsine yetişemeyeceği için (tabii aceleleri varsa) Quake'i de başka bir stüdyo alabilir.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Oyun Toplam kayıt: 54
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın