| Üye ol | 24 Ocak 2017,Salı

İpi kim göğüsleyecek: mi, mu?

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 24.07.2013, 14:56 Güncelleme Tarihi: 24.07.2013, 15:25
Etiketler:
Call of Duty ghost gta 5 grand theft auto rockstar games activision infinity ward aksiyon açık dünya macera fps satış rakamları karşılaştırma ps3 X360 pc
İpi kim göğüsleyecek: GTA 5 mi, Call of Duty Ghost mu?

Oyun dünyasının en popüler serilerinin yeni üyeleri, bu Sonbahar aylarında arka arkaya satışa sunulacak.

Bu yıl birçok önemli oyun satışa sunulacak. Ancak bunlar arasında, çok dikkat çeken iki isim var. Bir tanesi, her yıl çıkmasına rağmen oyuncuların büyük ilgisiyle karşılaşan Call of Duty'nin Ghost isimli yeni üyesi. Diğeri de yıllardır beklenen GTA serisinin beş numaralı yeni ve en gelişmiş oyunu. Analistlerden tutun da oyunseverlere kadar herkesin merak ettiği konulardan biri, 2013 yılında "en çok satan oyun" olarak ipi kimin göğüsleyeceği. Belirtmekte yarar var; burada bu iki oyunu tür ve oynanış gibi unsurlar bakımından karşılaştırmıyoruz; işin ilgi ve akabinde gelecek mali boyutları üzerine konuşuyoruz...

GTA 5, PS3 ve X360 platformları için 17 Eylül'de satışa sunulacak. Şimdiye kadar yayınlanan ekran görüntüleri ve videolarıyla büyük ilgi uyandıran yapım, şüphesiz 2013'ün en iyi oyunlarından biri olacak ve büyük ilgi görecektir. İlk etapta Rockstar'ın PS4, PC ve XOne için planları bulunmasa da, sonraki dönemlerde 'in çıkacağı platform sayılarının artması bekleniyor. Dİle kolay; o kadar detaylı ve gelişmiş bir oyun yapıyorsanız, bunun mümkün olduğunca fazla platformda yer almasını da istersiniz.

Peki, GTA serisinde son yıllarda maddi ve beğeni anlamında neler yaşandı, kısaca bahsedelim isterseniz.

Serinin şimdilik son ana oyunu olan GTA 4, 29 Nisan 2008'de PS3 ve X360 platformları için satışa sunulmuş, bir süre sonra da PC'ye gelmişti. Oyunun en yüksek inceleme puan ortalamasını Gamerankings'te PS3 sürümü elde etmiş, o da 100 üzerinden 97.4. GTA serisine mensup oyunların genel olarak puan ortalamalarına baktığımızda ise, birçoğunun puan ortalamalarının 90'ın üzerinde olduğunu görüyoruz. Bu da Rockstar stüdyolarının işlerini ne kadar ciddiye alıp, başarılı olduklarını gösteriyor. Öyle ya, sonuçta GTA, bugüne kadar yüzlerce ödüle layık görülmüş bir seri.

Satış rakamlarına bakacak olur isek...

Büyük oyunların elde ettiği ilk gün merakla takip ediliyor son birkaç yıldır. GTA 4, satışa sunulduğu ilk gün, 3.6 milyon satmıştı ve ilk hafta toplamında da 6 milyon satarak 500 milyon dolar gelir elde etmişti. Bu rakamlar gün geçtikçe daha da arttı. 2012'nin sonlarına doğru çıkan Game Informer dergisinin GTA 5 kapaklı sayısına göre GTA 4, 25 milyonu geçmiş durumda. Seri olarak elde edilen satış başarısı ise, dünya çapında 130 milyonu geçti.

Call of Duty serisine gelecek olur isek...

Son yılların en karlı eğlence markalarından biri olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle Call of Duty 4 ile modern arenaya yapılan geçişin ardından seriye gösterilen ilgi, her yeni oyunla biraz daha arttı ve son 2-3 yıldır "yılın en çok satan oyunu" unvanını üyeleri kimseye kaptırmaz oldu. Son çıkan Black Ops 2'ye bakalım mesela...

Black Ops 2, çıktığı ilk gün, 500 milyon dolar hasılat elde ederek ve Kasım ayı genelinde sadece Amerika'da 7.5 milyon satarak tüm zamanlar rekoru kırmıştı. Bundan önceki rekor da yine bir başka Call of Duty oyunu olan Modern Warfare 2'nin elindeydi. Son olarak da Black Ops 2'nin 25 milyonu geçtiği söyleniyordu. Görüldüğü üzere, son yıllarda Call of Duty, aslında kendisiyle yarışıyor (maddi anlamda). Belki de bu sene bir şeyler değişebiilir.

Tıpkı GTA serisi gibi, Call of Duty serisinin de yüzlerce ödülü var. Ancak inceleme puan ortalamalarına baktığımızda, Call of Duty'nin GTA'dan daha düşük ortalamalar yakaladığını görüyoruz. Yaptığımız tabii ki bire bir karşılaştırma değil. Sonuçta bir tanesi açık dünya, aksiyon macera oyunu, diğeri de aksiyon FPS oyunu. Arada hem tarz, hem de detay bakımından ciddi farklılıklar var. Neyse, son çıkan Call of Duty oyunu Black Ops 2'nin de X360 platformunda 85.53 puan ortalamasını tutturduğunu belirtelim.

#Sayfa#

Kısaca GTA 5

Bugüne kadar görülmüş en büyük Grand Theft Auto oyunu olacağını tahmin etmek zor değil. Senaryosu, oyun yapısı, grafikleri ve en önemlisi de oynanışı zenginleştirecek irili ufaklı binlerce detayıyla gönüllerde taht kuracaktır. Rockstar, GTA markasını Activision'ın Call of Duty'si gibi her yıl çıkarmaya layık görmediklerini söylemiş ve bunun oyunun kalitesinde düşüşlere yol açabileceğini söylemişti. Bahsedilen oyun GTA olunca, haliyle her yıl bu kadar çok detaya sahip bir seriye yeni üyeler getirmek pek kolay olmaz. Zaten oyuncular da GTA 5'in en az 1-2 yıllık oynanış ömrünün olduğunu biliyor.

Kısaca Call of Duty: Ghost

Activision yetkilileri de, bu yıl Ghost ile sürpriz yaptı denilebilir. Yeni bir Call of Duty geleceğini biliyorduk, ama gibi bir markanın duyurulması sürpriz oldu bir yerde. Yetkililer de bunun farkında ve şöyle diyorlar: "Herkes bizden Modern Warfare'ın devamını yapmamızı bekleyebilirdi ve bu bizim için de oldukça kolay olurdu. Karakterler ve dünya başta olmak üzere her şey hazır zaten. Ancak biz böyle bir şey yapmadık. Yeni karakterler, yeni bir hikaye ve dahası yepyeni bir dünya oluşturduk, zor olanı yaptık" diyorlar. Eh, bir de grafik motoruna yapılan yeni gelişmeler görülünce, bu oyun için de heyecan yapabiliriz.Ghost, 5 Kasım'da geliyor.

Peki, satış konusunda kim ipi göğüsler sizce?

Satış rakamlarını merak edenler olduğu gibi, "ben oyunuma bakarım" diyenler de bir hayli fazla. Call of Duty: Ghost'un hem mevcut nesil konsollar, hem de yeni nesil konsollarla beraber 'ye de geliyor olması, platform sayısı açısından onu avantajlı duruma getiriyor. Bir de Call of Duty'nin multiplayer mekaniğinin milyonlarca oyuncuyu tatmin ettiğini düşünürsek, satış rakamları yüksek olacaktır.

CoD'un aksine GTA ise, sadece PS3 ve X360 için çıkacak. Daha sonra PC ve yeni nesil konsollara gelme ihtimali de var, ancak başta iki konsola çıkıyor olması, CoD karşısında onu zayıf düşürüyor. Belki de ilk etapta geçilme ihtimali bulunan Ghost'u, uzun vadede diğer platform satışlarının da eklenmesiyle geçecektir. Sonuçta dediğimiz gibi; Call of Duty, her yıl çıkıyor, ama GTA çıkmıyor. Bu sebeple GTA 5'i, çıktıktan bir yıl sonra da birçok oyuncu alabilir, ama Call of Duty'de durum farklı. Bir yıl sonra zaten yeni CoD geleceğinden, Ghost'u da pek alan olmaz sanırız.

Siz ne dersiniz?

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

mert mert

bence ikiside sahane bu iki oyun da zaten bir yarisma içinde

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 18.10.2016 18:04
call of duty call of duty

En iyisi call of duty

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 20.05.2015 18:49
yusuf yusuf

Gta5 çok güzel bi oyu Cod ghost fa öyle o fps o açık dünya ama yani ortalamaya bakarsak gta5 fark atar e Cod her oyunu süsleyip püsleyip önümüze veriyorum ama ikiside güzel

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 17.05.2015 23:00
ali ali

Ikiside çok güzel call of duty muhteşem gta5 ise şahane

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 03.01.2015 23:37
oğuz oğuz

Bence gta 5 call of duty black ops 2 nin sadece zombi modu seviyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır2
cevapla 23.01.2015 22:13
Allame Allame

Arkadaşlar tartışmaya gerek yok bence çünkü Gta 5 açık dünya bir oyun Call of Duty Ghosts ise savaş oyunu 2'sinin de yeri çok ayrı ve 2'si de gerçekten birbirinden çok güzel karşılaştırmak biraz garip geldi bana. Açık söylemek gerekirse Gta5 i pek beğenemedim hayır her şeyi çok güzel görüntüsü silahları vs ama çok kısa sürdü oyun daha uzun olsun bekliyordum yinede çok iyi bir oyun emek verilmiş ellerine sağlık. Cod Ghosts'a gelince daha önce oynama imkanı bulamamıştım şuan oyunu orjinal cd'si ile yüklüyorum %50'de bakalım nasıl ama eminim ki çok güzeldir :) herkese iyi oyunlar kolay gelsin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 11.05.2014 10:58

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Oyun Toplam kayıt: 53
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın