| Üye ol | 19 Ocak 2017,Perş

ofisi - Basın ı

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 17.01.2013, 23:02 Güncelleme Tarihi: 18.01.2013, 10:09
Etiketler:
Crytek istanbul cry engine 3 crysis 3 warface gface online oyun pc ps3 X360 cevat yerli avni yerli farku yerli lansman crytek istanbul ofisi açıldı turkey
Crytek İstanbul ofisi açıldı - Basın lansmanı

Dünyaca ünlü , şimdi de ofisini açtı!

, Faruk Yerli ve ... Biz Türk oyuncular, onları Yerli Kardeşler olarak tanıyoruz. 2004 yılında çıkardıkları Far Cry isimli FPS, oyun dünyasının gördüğü en gelişmiş oyunlardan bir tanesiydi, ki ardından gelen Crysis serisiyle de hem oynanış, hem de görsellik olarak ne denli büyük işler yapabildiklerini kanıtladılar.

Bir hayal, gerçek oldu!

, şüphesiz önemli bir firmaydı, ama Türk oyuncuların gözünde daha bir özeldi. Ülkemize özel fiyat etiketleri ve dublaj seçenekleriyle satışa sunulan Crysis serisi de bizler için oldukça önemliydi. Peki dahası gelmeli miydi, evet gelmeliydi... "Ama ne zaman?" diye sorup duruyorduk ki, Yerli Kardeşlerden cevap geldi; Crytek 'u açıyoruz...

Crytek İstanbul logolu basın davetiyesi elime ulaştığında, görmez içimi büyük bir heyecan kaplamıştı doğrusu. Geliştirici bazında genellikle dışardan izlemekle (Tabii ki yetenekli ve azimli geliştirici ekiplerimiz var, ama Crytek tam bir profesyonel.) yetindiğimiz bu sektör, şimdi önemli bir kolunu, ayağını veya bacağını, ne derseniz deyin, İstanbul'a da atıyordu. Muazzam bir olay bu. Düşünün bir... Oyun teknolojileri denilince akla gelen firmalar bellidir; id Software, Valve Software ve Epic Games, hazırladıkları oyunlar ve motorlarla birçok oyunun da ortaya çıkmasına katkı sağlar. Bundan 8-9 yıl öncesine kadar bu isimler ilk olarak sayılıyorken, Far Cry'la birlikte onların yanına bir de Crytek eklenmişti. Ve inanın CryEngine 3, an itibarıyla dünyanın en gelişmiş grafik motoru unvanının sahibi.

Dünyanın en önemli bağımsız oyun stüdyolarından bir tanesi olan Crytek, sekizinci şubesini İstanbul'da hizmete sunuyor. İstanbul Genel Müdürü'nün Serhat Bekdemir olduğu, bünyesinde Türk oyun ve teknoloji sektöründe tecrübeli birçok ismi barındıran bu yeni stüdyo, yakın zamanda açıklanacak yeni iş pozisyonlarıyla da daha genişleyecek ve böylece dünya standartlarında ülkemizin gördüğü en önemli topluluk oluşturulacak (100'ü aşkın eleman olacak).

Peki ne yapacak Crytek İstanbul?

Basın toplantısında Cevat Yerli, Faruk Yerli ve Avni Yerli, sırayla söz aldılar, bizlerden gelen soruları olabildiğince net şekilde cevalamaya gayret gösterdiler. Crytek'in Türkiye'ye ofis açması için şimdiyi beklemesi, planlar doğrultusunda en doğru zaman olarak ortaya çıktı. Bundan 10 yıl öncesine gittiğimizde, ülkemizde korsan satışın çok yüksek rakamlarda, buna karşın orijinal satışın ise yok denecek kadar az düzeylerde olduğunu biliyoruz. Ama artık 2013'teyiz ve hiçbir şey eskisi gibi değil. Gerek Crytek yöneticilerinin, gerekse de Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün'ün açıklamalarının temelinde bu detay yatıyordu: Türkiye'de çok genç bir nüfus var ve bu nüfus, potansiyeli çok yüksek, öğrenmeye, denemeye istekli bir nüfus.

Crytek, ilk etapta 20 milyon euro değerinde yatırım yapacak İstanbul ofisi için. Bu ofis, sadece Türkiye odaklı olmayacak, aynı zamanda Orta Doğu ve Kuzey Afrika pazarlarına da yönelik çalışmalar yürüten merkez olacak. Bu çalışmalar da lokalizasyon ve benzeri şeylerle sınırlı değil. Yepyeni oyunların, özellikle de ların geliştirileceği bir yer olacak Crytek İstanbul.

Firma, (Oyunculara yönelik sosyal paylaşım ve oyun platformu) ve (Ücretsiz online FPS oyunu) ile atacağı ilk adımlarını, sonraki dönemlerde daha da sıklaştırma peşinde. Tabii ki Crytek'in en önemli projesi ! Ülkemizde Türkçe dublaj seçeneğiyle satışa sunulacak olan yapım, firma için çok önemli, ancak yapımcılar, ardından gelecek Warface'in daha büyük ilgi görmesini istediklerini dile getiriyor. Sonuçta her yeni üründe daha fazla başarının yakalanılması hedeflenir.

Crytek İstanbul başka neler yapacak?

Oyun geliştirmesi ve Crytek'in servislerinin geliştirilmesinin dışında, özellikle genç kesim hedef alınarak CryEngine ile alakalı eğitimler ve benzeri üniversite programları yapılarak yetişmiş insan gücünün oluşturulması için çalışılacak. Oyun projeleriyle ilgilenen istekli kişilere el uzatılacak. Henüz ülkemizde yurt dışındaki kadar fazla oyun gelişimiyle ilgilenen profesyonel insan yok. Bu sebeple İstanbul ofisinde çalışması için yabancı profesyonellerin de gelmesi gündemde.

Büyük bir tarihimiz var ve filmler yapılıp duruyor, peki ya oyunları?

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, içinde yaşadığımız coğrafyanın dünya tarihinde çok önemli olaylara tanık olduğunu belirterek, konu bakımından oyunlarda da kullanılabileceğini hem dile getirdi, hem de Yerli Kardeşler'e tavsiye etti. Cevat Yerli ise, henüz tarihi bir oyun hakkında çalışmanın olmadığını, ancak tarihimizi konu alan oyunlar üzerine gelecekte çalışmalarının olabileceğini belirtti. Hatta ilk olarak ne duyuracaklar bilmiyoruz, ancak 2-3 ay sonra Crytek İstanbul'dan önemli duyuruların geleceği söylendi.

Odak noktası online oyunlara kayıyor

GFace ve Warface'ten yukarda kısaca bahsetmiştik. Bu çalışmalar, aslında Crytek'in önümüzdeki yıllarda bir örümcek ağı gibi tüm dünyayı sarmayı planladığı online oyun modelinin temel parçaları sadece. Cevat Yerli, bundan sonra online oyunlarla daha fazla ilgileneceklerini söylerken, işin içine sıradaki Crysis'i de dahil ediyor. Senaryo moduna sahip oyunları tabii ki göreceğiz Crytek'ten, ama artık ilk sırada online oyunlar var gibi görünüyor.

Bu arada GFace de sadece oyuncuların buluşup, sohbet ettiği, oyun istatistiklerini yayınladığı bir sosyal platform olmayacak. Yetkililer, Steam benzeri bir model sayesinde, bağımsız geliştiriciler tarafından hazırlanan oyunlar da dahil olmak üzere birçok oyunu GFace üzerinden kullanıcılara sunacak. Artık kutulu oyun kavramı Crytek tarafında da öncelikli tercih olmaktan çıkıyor gibi. Hem geliştirici, hem de online yayıncı olma düşüncesi hakim.

Homefront 2'nin yapımı devam ediyor, mobil konusu şu an geri planda

Biliyorsunuz, bir süre önce THQ'dan kötü haberler gelmiş ve firmanın satılması gündemde belirmişti. Bu olaylardan önce Crytek, THQ'nun yayıncısı olduğu Hıomefront markasının ikinci oyunu üzerinde çalışıyordu. Bu yaşanan gelişmelerin ardından da projenin olumsuz yönde etkilenip, etkilenmediği merak ediliyordu. Crytek, merak edenlere güzel bir cevap verdi ve oyunun gelişim sürecinin devam ettiğini dile getirdi.

Mobil oyunlar ile alakalı sorulan soruya ise, henüz Crytek'in gündeminde mobil platformların öncelikli olmadığı cevabı verildi.

Kısacası, ülkemiz ve Crytek için güzel bir adım bu. Crytek İstanbul'un çok güzel işlere imza atacağını düşünüyor ve buna inanıyoruz. Yeni gelişmeler oldukça sizleri haberdar edeceğiz.

Crytek İstanbul ofisi basın lansmanı resim galerisi için TIKLAYIN.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

serra mahmutoğlu serra mahmutoğlu

oyun nyapmak istiyorum bununla ilgili oyun yapma proglaramları satışı varmı yoksa nsıl yardımcı olabilirsiniz irtibatbüronuz nerde nasıl iletişim kurabilirim

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 09.12.2014 16:02
mustafa mustafa

Hayırlı olsun inş umduklarını bulurlar

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 17.01.2013 23:28

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın