| Üye ol | 17 Ocak 2017,Salı

nedir, ne işe yarar, ne zaman kullanabileceğiz?

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 27.08.2015, 09:47 Güncelleme Tarihi: 27.08.2015, 10:27
Etiketler:
4.5G 4.5G nedir IMT-Advanced mobil internet Turkcell Türk Telekom vodafone kazananlar frekans mobil internet kullanım tarihi yerli üretim 5G
4.5G nedir, ne işe yarar, ne zaman kullanabileceğiz?

Türkiye gündeminin en önemli maddelerinden olan ile ilgili aklınıza takılan soruların cevaplarını veriyoruz.

4.5G nedir?

Kamuoyunda olarak bilinen , dünyada kullanılan en son haberleşme teknolojisinin genel adıdır. Bu teknoloji daha yüksek hızda, daha düşük gecikme süresi ve yüksek kapasitede mobil sağlayan mobil iletişim teknolojisidir.

Türkiye, ilk ülkelerden bir tanesi

4., 5G öncesinde atılan en önemli adım. 4.5G ihalesinde yapılan değişikliklerle 5G için yerli teknoloji kullanımının kolaylaşması bekleniyor. Böylelikle Türkiye, yerli kaynak kullanan ilk ülkelerden oluyor. Yeni sözleşmeyle birlikte 4,5G şartnamesinde birinci yılda en az yüzde 30, ikinci yılda en az yüzde 40 ve üçüncü yıl ile devam eden yıllarda en az yüzde 45 yerli ürün kullanma zorunluluğu şart koşuldu.

Hız artacak, işlem süreleri kısalacak

4.5G ile mobil şebeke işletmecilerine tahsisli mevcut frekans miktarı, 183 MHz'den 573 MHz'ye çıkacak

4.5G sayesinde daha yüksek veri hızları, daha düşük gecikme süreleri sunmak mümkün olacak. Bu sayede bulut servislerinden mobil cihazlar üzerinden video izleme deneyimine, akıllı ev ve şehir altyapılarından mobil ofislere, yüksek boyutlu dosyaların paylaşılmasından mobil sağlık ve mobil eğitim servislerine kadar çok farklı sektörlerde büyük değişimler yaşanacak. Nesnelerin interneti döneminde her geçen gün daha fazla makinenin birbiri ile konuşması, daha yüksek veri transfer kapasitesi ve düşük gecikme süreleri gerektirirken, 4.5G teknolojisi akıllı şehirlere giden yolda ihtiyaç duyulan yüksek veri trafiğini rahatlıkla karşılayabilecek.

Düşük gecikme süreleri, şirketler için de kritik öneme sahip. Bu sayede özellikle sahada faaliyet gösteren çalışanları olan şirketlerin gerçekleştirdikleri işlemlerin süresi kısalacak, dolayısıyla müşteri memnuniyetleri de yükselecek. Kısacası 4.5G teknolojisi ile önümüzdeki yıllarda çok daha fazla işin mobil olarak yapılabilmesini mümkün hale getirecek, müşterilerin mobil cihaz kullanım alışkanlıkları dönüşecek.

Hızlı kullanıma bir örnek vermek gerekirse:

3G hızında 90 dakikalık futbol maçını 25 dakikada indiriyorken 4.5G ile 3.5 dakikada indirebileceksiniz.

Çekmeyen telefon kalmayacak

4,5G teknolojisinin tünellerde bile kullanılabilmesi öngörülüyor. 1 kilometrenin üstündeki tüneller ve konvansiyonel tren hatları da dahil...

Frekansları hangi operatörler kazandı?

İhalede en dikkat çeken lar 800, 1800 ve 2600 frekanslarıydı. Kırsal kesimlere kadar hizmet verebilecek olan 800 bandında en kaliteli frekansları , şehir merkezleri gibi daha yoğun noktalara hizmet verebilecek olan 2600'de en kaliteli frekansı da kazandı. 2100 bandındaki her üç paket de Turkcell'in oldu. Grubu da 900'de dezavantajlı durumdan çıktı. Ayrıca şirket temel 4G bantları olan 800 ve 1800'de de en iyi pozisyona ulaştı.

4.5G ne zaman kullanıma sunuluyor?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, 4.5G teknolojisinin 1 Nisan 2016 tarihinde kullanıma sunulacağını duyurdu. Bu teknolojinin 8 yıl içerisinde Türkiye nüfusunun yüzde 95'ini kapsama zorunluluğu var.

Devletin kasasına ne kadar para girdi?

BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, ihale sonrasında yaptığı açıklamada ihale bedellerinin bugünkü kur rakamıyla 13.2 milyar lirayı aşkın bir değeri ifade ettiğine dikkat çekti. Sayan, hedeflenen asgari bedelin 1.5 katı civarında gelir elde edildiğini kaydetti.

5G için ihaleye gerek yok

2020 yılından sonra 5G geldiği zaman bunun için yeni ihale yapılmasına gerek yok. BTK'dan izin almaya gerek kalmıyor ve mevcut altyapı geliştirilerek üzerine 5G inşası gerçekleştirilebilecek. Bu bakımdan da 4.5G ihalesi çok önemliydi.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

FAKİRİN ÇİLESİ.. FAKİRİN ÇİLESİ..

miletin çoğu hala 4g.nin ne işe yarayacaını bilmiyorki..!
5 gb int. .verecekler 500 dakika 1000 mesaj en az 70 lira ister ava..türkcell 90 lira ister vodefone 80 lira ister..
mecburi değil inşallah..eğer mecburi olursa millet hakem heyetine gider..
özgürlüğü kısıtlamaktır. herkes bu fiyatı veremez..zaten 3 film indir gitti 5 gb.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır1
cevapla 29.08.2015 00:45
FAKİRİN ÇİLESİ.. FAKİRİN ÇİLESİ..

mileti operatörler bol bol kazıklayacaktır..ve milletin yüzde 90,nında 4G özelliği olan LTE yoktur.
LTE li telefonlarda 2500 liradan aşağı değil..ve denildiği gibi yüksek hız olmayacaktır.
millet yine 3G,de devam edecektir..fyatlarıda kazıklayacak operatörler..4.cü operatörü kabul etmediler..
3 kafadar operatör fiyat artımlarına gidecek,ayrıca intt..te indirilecek bişeyimiz yoktur.
gerekirse int.i kapatırız..wifi ile yola devam ederiz...
ZENGİNLERİN İŞİNE YARIYACAK TELEFONLARIDA ONA UYGUNDUR..
AVEA,HALA 3,YE ÇIKMADI..4.VEYA 4.5 G,YE NASIL ÇIKACAK..ALDATILMAK İSTEMEYENLER 4G,Yİ İSTEMESİN..ZATEN TELEFONLARDA ÇOĞUNLUKLA 4 G YOKTUR.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır3
cevapla 29.08.2015 00:42

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

İnternet Toplam kayıt: 219
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın