| Üye ol | 19 Ocak 2017,Perş

7 milyon profesyonel 'da

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 20.02.2013, 16:44 Güncelleme Tarihi: 22.02.2013, 11:24
Etiketler:
freelancer.com Matt Barrie röportaj serbest iş dış kaynak kullanımı
7 milyon profesyonel Freelancer.com'da

Üç Webby ödüllü dünyanın en büyük dış kaynaklı piyasası olan ’un CEO’su TeknoKulis’in sorularını cevapladı.

Freelancer'ın kuruluş hikayesini öğrenebilir miyiz? Fikir nasıl ortaya çıktı ve nasıl hayata geçirdiniz?

dünyanın çeşitli yerlerindeki yaklaşık dokuz pazaryerinin elde edilmesinden doğdu. Bu pazaryerlerinden en eskisi 4 Şubat 2004'te kurulan - Facebook'un kurulmasıyla aynı güne denk geliyor- bir İsveç web sitesiydi. Ancak online nı tek bir yerde toplamaya başladığımdan beri son üç senedir Freelancer.com olarak tanınıyoruz.

Freelancer.com'un iş modeli hakkında bilgi alabilir miyiz? Hangi hizmetleri sunuyor ve nasıl gelir elde ediyor?

Freelancer dünya çapında küçük çaplı şirketler ile serbest çalışanları buluşturuyor. Serbest çalışanlar, küçük şirketlerin kendileri halledemeyecekleri, web sitesi programlama, e-ticaret siteleri oluşturma, tasarım ve pazarlama gibi işleri gerçekleştiriyorlar. Herhangi bir iş için dış kaynak kullanımı mümkün. Freelancer, projenin tamamlanması için belli aşamalarda ödemelerin yapıldığı güvenli bir emanet sistemi sağlayarak, kullanıcılarına en iyi platformu sunuyor. Şimdi ise diğer dış kaynak kullanımı sitelerinde olmayan hızlı mesajlaşma ve chat seçeneğimiz de var.

Kaç çalışanınız var? Avustralya'daki merkeziniz dışında ofisiniz bulunuyor mu?

50'den fazla çalışanımız var. Latin Amerika, Avrupa ve Birleşik Krallık'tan çalışan alıyoruz. Dünyanın birçok yerinde bizim için çalışan birileri mutlaka var.

Büyük şirketler de Freelancer.com'u tercih ediyor mu? Küçük şirketler ile kıyaslayacak olursanız bize bir yüzde oran verebilir misiniz?

Çalıştığımız şirketlerden çoğu ihtiyacı olan hizmet için tam zamanlı personel çalıştırmasına gerek olmayan küçük çaplı şirketler. Bu şirketlerde işi bırakma oranı yüksek olabiliyor. Ayrıca küçük şirketler dünyadaki şirketlerin %90'ını oluşturuyor. Ekonomik büyüme için anahtar konumdalar.

Freelancer.com'un üye sayısı 7 milyona ulaştı. En çok hangi ülkeden üyeleriniz var ve 2012 yılında Freelancer kullanımında en hızlı büyüyen ülke konumundaki Türkiye'deki üye sayısınızda ne kadar artış oldu?

Her yerde hızlı bir büyüme var. Geçen sene Türkiye'deki kullanıcı sayısı %66 oranında arttı. Şirketlerin serbest çalışanlar için yaptıkları harcamalarda ise %100'den daha büyük bir artış gözlendi.

Freelancer.com'da buluşan bir proje sahibi ve serbest çalışan, tüm iletişimi Freelancer.com üzerinden mi yürütüyor? Sadece online iletişim projelerin tamamlanması için yeterli oluyor mu?

Bugün her şey online. İletişim de buna dahil. Anında yazışabilir, Skype ile konuşabilir veya site üzerinden mesajlaşabilirsiniz. Havadan sudan konuşmak yerine iş ile ilgili konulara odaklandığınız için aslında iletişimi kuvvetlendiriyor.

Freelancer.com Kasım 2012'den beri Türkçe dil desteği de sunmaya başladı. Türkiye'ye pazarına girmenizde neler etkili oldu?

Türkiye'nin sağlıklı bir ekonomisi ve canlı, yenilikçi bir iş ortamı var. Türk şirketlerinin online olmak istediğini, çalışma şekillerini iyileştirerek yeni pazarlara ulaşmak ve kazanımlarını arttırmak istediğini gördük.

Türkiye'deki Freelancer.com üyesi serbest çalışanların uzmanlıkları hangi alanlarda öne çıkıyor?

Türk kullanıcılar, programlama, tasarım, pazarlama ve SEO gibi birçok alanda iyiler. Şirketlerin kalkınmasına, daha verimli ve başarılı olmasına yardımcı olmada başı çekiyorlar.

Freelancer.com aracılığıyla gerçekleşen projelerin ödemeleri sizin güvenceniz altında gerçekleşiyor. 30 dolardan başlayan ve binlerce dolara kadar çıkan projelerin ödemeleri sırasında ülkeler arasındaki vergi vb. mevzuat farklılıkları konusunda ortaya çıkabilecek sorunları nasıl çözüyorsunuz?

Dünyanın her yerinde olduğu gibi vergilerle ilgili meseleler serbest çalışan ve şirket arasında hallediliyor. Türkiye'de de çalışan ve şirket bu konuyu kendi aralarında görüşüyorlar.

Freelancer.com üzerinde gerçekleşen projelere baktığınızda önümüzdeki dönemde dış kaynak kullanımının hangi sektörlerde öne çıkacağını düşünüyorsunuz?

Proglamlama sayesinde daha hızlı ve daha verimli oluyoruz. Her şirket daha iyi bir işletme kurmak için bir algoritma oluşturacak, akıllı bir veritabanı tasarlayacak bir programlamacıya ihtiyaç duyar. Hepimiz gün geçtikçe online bir yaşama geçtiğimizden, programlama ileride küçük şirketler tarafından çok daha fazla kullanılacak.

Birçok uluslararası ve önemli ödül kazanan Freelancer.com'un başarısının sırrı nedir?

İstek, odaklanma ve kaliteye bağlı kalma.

Son olarak Türkiye'deki serbest çalışanlara ve dış kaynak kullanan işletmelere mesajınızı alabilir miyiz?

Freelancer.com hayllerin gerçeğe dönüşmesine yardım etmek için var. Bir şirket kurmak veya şirketinizi büyütmek istiyorsanız, başarmanıza yardımcı olması için bir serbest çalışan ile anlaşın.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

İnternet Toplam kayıt: 88
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın