| Üye ol | 18 Ocak 2017,Çarş

My Book Duo 8 TB

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 25.04.2014, 16:18 Güncelleme Tarihi: 25.04.2014, 17:27
Etiketler:
WD western digital thunderbolt thunderbolt duo Mac
Western Digital My Book Thunderbolt Duo 8 TB

'iniz için harici depolama ünitesi arayanlar için alternatiflerden biri 'den geldi.

Hasan Uğur Nayır

Sabit disk, harici depolama birimleriyle tanıdığımız , genel olarak başarılı ürünlere imza atıyor. Western Digital'in kısaca 'nin 8 TB'lık My Book Duo isimli ürünü konuğumuz oldu. platformuyla uyumlu olan ürünü kullandık ve test ettik. Peki tam olarak neler sunuyormuş onlara birlikte bakalım.

My Book , yüksek kapasiteye sahip harici bir depolama birimi. Arşivleme, yedekleme ve depolama yükü gerektiren tüm işlevler için tasarlanmış. Ürünün 4, 6 ve 8 olmak üzere 3 farklı kapasiteye sahip çeşidi var. Bize gelen test ürünü ise 8 TB'lık modeli. İçinde 4 TB'lık iki adet Hitachi Deskstar 5K4000 sürücü yer alıyor. Bu sabit diskler 5.400 rpm'e sahipler.

Tasarım notları

WD My Book Thunderbolt Duo, Duo VelociRaptor'a benziyor. Hatta kalın bir kitaba bile benzetebiliriz. Parlak gri plastik bir kasası var. Üst, alt ve arka tarafı saran siyah ızgara plastik kısım var. Bu kısmın alt ve üst tarafı açık durumda, böylece pasif bir soğutma sağlıyor. Arka tarafta iki adet Thunderbolt portu, adaptör girişi ve Kensington kilit slotu bulunuyor. Thunderbolt portlarının da esprisi var. Mesela ikinci port başka My Book Thunderbolt Duo'lara bağlanmayı sağlıyor. Yani oldu ya bu üründen 2 veya 3 tane aldınız diyelim, hepsini birbirine bağlayıp daha fazla depolama alanına sahip olabilirsiniz.

Ürünün üst tarafında ise kapak bulunuyor. Bu kapağın ucu mandalla tutuluyor, bastığınızda kolayca açılıyor. Kapak altında ise vidalı metal ızgara kısmı bulunuyor. Izgarayı da açtığınızda ise sürücüler artık karşınızda. Sürücüleri çıkarması ve takması kolay. Her iki sabit disk ucunda plastik bir kısım var. Çıkarmanız için sadece plastikten tutup çekmeniz yeterli. Sürücüleri değiştirebilirsiniz.

#Sayfa#

WD My Book Thunderbolt Duo'da RAID yapılabilir. Kısaca RAID'i tanımlarsak (Redundant Array of Independent Disks - Bağımsız Yedek Diskler Dizisi) anlamına geliyor. Bir ya da daha fazla sürücüyü birbirine bağlayarak tek bir sürücü gibi kullanabilirsiniz. RAID 0 yüksek performans sunuyor. RAID 1'de ise veri koruması sağlanıyor. Sistem ikiye bölünüyor ve verileriniz bir sürücüde yer alırken, kopyaları da diğer sürücüye aktarılıyor. Böylece güvenli bir yedekleme yapmış oluyorsunuz. Ancak kapasite 8 TB'ten 4 TB'a iniyor. İsterseniz JBOD modunda iki sürücü ayrı ayrı çalıştırılabilir. Her sürücü için tabii ki HFS+J veya ExFAT'tan biri seçilebilir.

Testler ve sonuç

Klasik olarak ürünü testte soktuk ve sonuçlarına baktık. WD My Book Thunderbolt Duo'yu, sıralı ve rastgele okuma/yazma testine tabii tuttuk. Rastgelede sonuç 107/143 MB oldu. Sıralıda ise sonuç daha yüksek çıktı ve 246/248 MB sonuçlarını elde ettik. 5.400 rpm'lik diskler için aslında normal diyebiliriz. WD My Book Thunderbolt Duo genel olarak arşivleme, depolama yapmak için gerekli performansı ortaya koyuyor. RAID ve JBOD'un yapılabilmesi diğer artı kısımlarından biri. Plastik kasanın maliyeti daha ucuz ama metal kasa olması daha iyi olabilirmiş.

Puan: 75/100

Özellikler

Boyutlar: 165x157x99 mm

Ağırlık: 2.26 kg

Kapasite: 4/6/8 TB

Bağlantılar: 2x Thunderbolt, adaptör ve Kensington kilit slotu

Fiyat: 1520 TL

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Donanım Toplam kayıt: 100
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın