| Üye ol | 22 Ocak 2017,Pazar

Şimdiki " nedir" biliyor mu sizce?

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 15.04.2014, 12:03 Güncelleme Tarihi: 15.04.2014, 12:03
Etiketler:
sony kaset çalar kaset müzik walkman cd dijital indirme walkman nedir çocuklar sorular iphone akıllı telefon video
Şimdiki çocuklar

Teknoloji gün geçtikçe daha da ilerliyor. Dün kullandığımız teknolojiler bugün itibarıyla eskiyebiliyor, geleceğe yönelik yapılan tahminler de hepimizi heyecanlandırıyor.

Özellikle 80'li ve 90'lı yıllar için Walkman'lerin yeri bir başkadır. Kalemle sarılan ler, sevilen şarkıların bir araya getirilerek oluşturulan Mixtape'ler, kendi seslerinizi kaydettiğiniz kasetler, bir dönemin en önemli eğlence yöntemlerindendi.

Taşınabilir müzik denilince akla gelen ilk aygıtlar olan Walkman'ler, ilk olarak Sony'nin 1979 yılında Japonya'da satışa sunmasıyla kullanıcılarla buluşmuştu. Satışa sunulduğu ilk ay toplamında yalnızca 3 bin adet satılan bu cihaz, sonraki yıllarda gelen yeni versiyonlarıyla birlikte 30 yılı aşkın kariyerinde yaklaşık 400 milyon satışa ulaştı.

Yaş olarak elverip de aramızda Walkman kullanmayan yok denecek kadar azdır herhalde

Peki, günümüz ına bir ve bir de kaset verseniz, "Bunlar nedir, nasıl çalışır?" diye sorsanız, cevap verebilirler mi?

YouTube'da kısa bir süre önce paylaşılan ve şimdiden 2 buçuk milyon izlenilme rakamını geride bırakan da, çocuklara Walkman veriliyor ve Walkman'lerle alakalı soruluyor. Tabii çocuklar bu cihazın ne olduğunu, ne işe yaradığını ve nasıl çalıştığını bilmiyor. İlerleyen aşamalarda yapılan yardımlarla birlikte cihazı çalıştırmayı başaran çocuklar, son kısımda da ürünle ilgili yorumlarını yaparak, bu ürün şu an onların işine yarar mı yaramaz mı, bunu dile getiriyor.

Videoyu göremiyorsanız tıklayın.

Küçük arkadaşlarımız, Walkman'in ağır, kullanımının zor ve 200 dolarlık fiyatının da pahalı olduğunu düşünüyor. Karşılaştırma olarak ise genellikle iPhone'dan bahsediyorlar. Gerekçeleri ise, iPhone'un daha hafif, daha fazla şarkı saklayabiliyor olması ve daha rahat kullanılabilir olması. Bu yüzden de 90'lı yıllarda yaşayan insanlar için üzgün olduklarını bile söylüyorlar.

Gerçekten de artık birçok işi akıllı telefonlarımızda halledebiliyoruz. Bu sebeple de eskiden kullandığımız çoğu cihazı tozlu raflarına terk ettiğimiz veya attığımız bir gerçek. Kaset çalarların popülaritesinin azalmaya başladığı ilk zamanlar, CD'lerin yaygınlaşmaya başladığı 2000'lerin başıydı. 2002'de satışlarının büyük bir bölümünü 'ler oluşturuyordu. Kasetler ise büyük düşüşe geçmişti. Biliyor musunuz, 2010 yılı itibarıyla kaset satışları yalnızca on binlerle ölçülüyordu (Amerika geneli olabilir). 2011'de ilgide az da olsa artış yaşandı ve özellikle koleksiyon yapmayı seven kesimler için kasetler üretildi.

Bu arada, CD'lerin de popülaritesinin düştüğünü söyleyebiliriz. Tıpkı kasetler gibi bir zamanlar CD'ler kraldı. Ancak 2013 yılında ilk kez dijital indirilme rakamları CD satışlarını geride bıraktı. Ayrıca yine 2013 toplamında 1 milyardan fazla dijital şarkı satıldı.

Ne dersiniz? Eskileri özlediniz mi?

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Donanım Toplam kayıt: 99
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın