| Üye ol | 22 Ocak 2017,Pazar

PLA4231 i

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 03.02.2014, 16:55 Güncelleme Tarihi: 03.02.2014, 17:30
Etiketler:
zyxel adaptör powerline kit bağlantı internet web akıllı telefon pc tablet
ZyXEL PLA4231 Powerline adaptör kiti

Elektrik hattı üstünden veri aktarımı mümkün mü?

Hasan Uğur Nayır

Test merkezimize 'in i PLA4231 konuk oldu. Bu kit elektrik hattı üstünden kurmaya yarıyor. Bunu da Powerline teknolojisi ile yapıyor. Peki Powerline tam olarak nedir? İşte ilk olarak bu teknolojiyi açıklayarak başlayalım.

Artık birçok evde ve iş yerinde kablolu ya da kablosuz sistemleri var. Kablolu bağlantı sekteye uğramıyor, ama kablo karmaşası can sıkıcı. Gereksiz yer kaplayabiliyorlar. Kabloların gereksiz karmaşasından genel olarak bıkmış biriyim. Bu yüzden kablosuz ağ sistemi tercihim. Ancak kablosuz ağ da, aradaki engellerden dolayı zayıflayabiliyor. Duvarlar, eşyalar potansiyel birer engel aslında. Powerline bu durumda devreye giren alternatif seçeneklerden biri. Power Line Communication olarak da adlandırılan bu teknoloji veriyi, elektrik iletimi bağlantısıyla eş zamanlı olarak taşıyor. Hem hızlı veri iletimi sağlıyor hem de kullanması kolay.

Fotoğraf galerisi için buraya tıklayınız.

Powerline'ı destekleyen adaptörlerde (Powerline için adaptörler her zaman kittir ve iki tanedir) 200 Mbps hız sağlayan HomePlug AV standardı var. Ama inceleme konuğumuz olan ZyXEL PLA4231 kiti gibi yeni kitlerde ise bu hız 500 Mbps çıkmış durumda. Gelelim adaptörlerin çalışma prensibine. Adaptörlerden biri merkez konumunda bulunuyor. Router veya modeme bağlandıktan fişe takılıyor. Diğeri de başka bir odada fişe takılıyor. Böylece aradaki bağlantı sağlanıyor. Kurulması son derece kolay bir sistem.

#Sayfa#

Powerline'ı daha sonra açıklayan bir yazı ile daha detaylı bir şekilde ele alacağım. İnceleme ürünümüze geri dönelim. ZyXEL PLA4231 adaptör kiti beyaz renkli ve sade tasarıma sahip. Büyük olan adaptör üstünde güç, kablosuz bağlantı, ethernet gibi 5 farklı LED göstergesi bulunuyor. Bu LED'ler kesintisiz yeşil olarak yanıyorsa sorun yok demek. Adaptörün sağ tarafında güç düğmesi bulunuyor. Sol tarafında WPS ve Reset/Encrypt düğmeleri yer alıyor. Üstünde ise 2 adet ethernet girişi var. Diğer adaptörde ise 3 tane LED var. Alt tarafında tek ethernet girişi, sol tarafında ise Reset/Encrypt düğmesi bulunuyor.

Kit standart HomePlug AV ile uyumlu. 500 Mbps (IEEE 1901) teknolojisi ile çalışıyor ve böylece ağ performansını standart 200 Mbps'e göre %60 daha fazla arttırıyor. Kablosuz ağı genişletiyor. Tabii ki ürünü evde ve iş yerinde denedim. lara, lere ve bilgisayarlara bağlantının olup olmadığını, performansın nasıl olduğunu kontrol ettim. Gelelim sonuca açıkçası bağlantı iş yerinde gayet iyiydi, fakat evde kötü sonuçla karşılaştım. Tamam evdeki kör noktalarda telefonun çekmediği yerlerde bağlantı vardı. iPhone, evin bağlantı çekmeyen ıssız yerlerinde ağa bağlandı. Ama Safari'yi açıp internette gezinmek istediğimde korkunç gerçek yüzüme vurdu. Adım adım açılan sayfadan sonra telefondan olabilir diyerek, sırayla Nexus 7 ve dizüstü PC'yi denedim. Kötü bağlantı sonucu değişmedi.

#Sayfa#

Sona doğru

Bu durumun kaynağı ise ne yazık ki eski elektrik hatları. Oturduğum binanın elektrik hattı stabilite namına iyi olmadığı için bağlantı gümbürtüye gitti. Aslında bağlantı vardı da çok yavaştı. Yoksa adaptörler iş yerinde gayet güzel çalıştı. İş yerinde Powerline ile internette sörf yaptım, HD video izledim, arada multiplayer oyun oynadım, veri aktarımı yaptım, yavaşlık yaşamadım. Powerline ağı için elektrik tesisatının kalitesi önemli. Eski hatlar arıza çıkartabiliyor. Adaptörü çoklu fiş yardımıyla bağlamak yanlış. ZyXEL PLA4231'de 128-bit AES şifreleme yönteminin kullanıldığını da belirteyim. Zaten bu standart Powerline adaptörlerinde yer alıyor. Elektrik hattı üstünden sağlanan güvenlik dışarıdan müdahaleyi de azaltıyor.

Sonuç olarak ZyXEL PLA4231, Powerline konusunda başarılı bir ürün. Ama oturduğunuz evin elektrik tesisatı problemliyse başarısız olabilir. Aslında her Powerline adaptörü, kalitesiz ve kötü tesisatta kötü performans gösterir. Eğer elektrik tesisatına güveniyorsanız, Powerline'ı kullanmak isterseniz, ZyXEL PLA4231'i tavsiye ederim.

Puan: 80/100
YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

murat murat

bizim ev 3 katlı en alta biziz ve en üste kuzenim var ben onun internetine Wifi yardımıyla bağlanıyorum ve hız çok düşük acaba bu cihaz bana yardımcı olurmu önriniz nedir ?? NOT: Katlarır elektirik hatları ayrı ayrı

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 03.02.2014 19:41

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Donanım Toplam kayıt: 90
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın