| Üye ol | 23 Ocak 2017,P.tesi

4 TB

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 03.02.2014, 11:36 Güncelleme Tarihi: 03.02.2014, 17:05
Etiketler:
sabit sürücü depolama alanı harddisk disk sürücü western digital black
Western Digital Black 4 TB sabit sürücü

4 TB'lık kapasitesi ile dikkat çeken serisi WD 4001 FAEX'e yakın bakış attık.

Hasan Uğur Nayır

ler denilince akla gelen isimlerden biri , şu zamana kadar sunduğu ürünlerle genel olarak başarılı oldu. Kendine has kullanıcı kitlesi de olan Western Digital'in serisinden WD 4001 FAEX modeli konuğumuz oldu. Bize gelen nün kapasitesi 4 TB. Ancak Black serisinin 500 GB'tan başlayıp, 4 TB'a kadar seçenekler sunduğunu belirteyim.

Fotoğraf galerisi için buraya tıklayınız.

Tasarımın derinlikleri

4 TB'lık sürücü, Western Digital'in Black serisinde 7200 RPM'de en kapasiteli ve en iyi performansı veren sürücüsü. Klasik olarak 3.5 inç. WD sürücüde standart 5 plak tasarımını kullanmış. Bununla birlikte Western Digital tüketici ve kurumsal sabit sürücülerinde çok yaygın bir tasarım uyguluyor. Her ürün serisinde etikette model numarası altında belirtici özel amblem yer alıyor.

4 TB'lık sürücü SATA 6 Gbps arayüzüne dayanıyor ve ön belleği de 64 MB. WD sürücüde bileşenlerini konumlandırırken, standart yol üzerinden gitmiş. Ayrıca titreşimi absorbe etmeye yardımcı olması için sürücü ve devre levhası arasında köpük yer alıyor.

#Sayfa#

WD'nin sürücülerinde kullandığı farklı çözümler var. Mesela bunlardan bir tanesi dinamik önbellek. Bu çözüm önbelleğin okuma ve yazma işlemleri sırasındaki optimizesini sağlıyor. Sürücüde yazma işlemi gerçekleşiyor ve yüzdesi, okuma işlemine göre daha fazla diyelim. Bu durumda sürücü önbellekte yazma işlemine biraz daha yer ayırıyor. Böylece performansın düşmemesini ve daha artmasını sağlıyor. WD'nin kullandığı diğer çözümlerden biri ise NoTouch. Bu çözüm ise kayıt kafasının daha uzun ömürlü olmasını ve az yıpranmasını sağlıyor. Aslında kayıt kafası içi ortamla temas etmiyor dersem daha doğru olacaktır.

Sabit sürücünün genel olarak kullanımı ise başarılı diyebilirim. Bunlarla birlikte kullanımda rahatsız edici faktörlerden biri olan titreşim ise birazcık hissediliyor. Ses ise normal. Bazı sabit sürücülerde kulağa takılan, insanı deliye döndüren ses olur. İşte öylesi bir ses yok. Yüksek kapasiteli sürücü arayanlar için WD 4001 FAEX seçenekler arasında değerlendirilebilir.

Puan: 80/100

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Donanım Toplam kayıt: 90
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın