| Üye ol | 22 Ocak 2017,Pazar

'nun indeydik

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 07.11.2014, 11:03 Güncelleme Tarihi: 07.11.2014, 16:52
Etiketler:
Evliya Çelebi ve Ölümsüzlük Suyu yerli animasyon filmi sinema animasyon 3 boyutlu Gala özel gösterim FarCry Crytek evliya çelebi fetih 1453 Serkan Zelzele Haluk Bilginer
Evliya Çelebi ve Ölümsüzlük Suyu'nun özel gösterimindeydik

Türkiye'nin ilk filmi olarak lanse edilen yapım, 20 dakikalık sürpriz gösterim sonucunda izleyenleri pek memnun etmedi.

FİLMİN GÖSTERİMİ HAKKINDA GÜNCELLEME

Dünya tarihinin en önemli isimlerinden bir tanesi olan Evliya Çelebi, Anibera Görsel Efekt ve Animasyon Stüdyoları'nın ve Vfx Stüdyoları'nın 3 yıl süren ortak çalışmalarının sonucunda 7 Kasım 2014, yani bugün itibarıyla vizyona girdi.

Yaklaşık 50 yıl boyunca Osmanlı topraklarını gezen, gittiği her yeri detaylıca inceledikten sonra raporlar tutan , tüm gördüklerini Seyahatnâme isimli eserinde toplamıştı. 10 ciltten oluşan bu eser, geçmişten günümüze ulaşan en önemli kaynaklardan bir tanesi. Ve şimdi de Evliya Çelebi'yi, "Türkiye'nin ilk 3 boyutlu animasyon filmi" sloganıyla hazırlanan 'nda görüyoruz.

Filmde Evliya Çelebi, meraklı gezgin kimliğiyle karşımıza çıkıyor

Evliya Çelebi, tüm dünyayı gezmek, her şeyden haberdar olmak istemektedir. Ancak böyle bir yolculuğa ömrünün yetmeyeceğini bildiği için de Ölümsüzlük Suyu'nu aramaya başlar. Bulduğunda ise işler pek istediği gibi gitmez ve onu yakalayan kraliçenin (Hanım efendi) cezasıyla uzun bir uykuya dalar. Uyandığında ise dünya çok değişmiştir...

Filmin yönetmenliğini Serkan Zelzele yapıyor. Zelzele, Fetih 1453 filminin görsel efektlerini hazırlamıştı. Hatta biraz daha geriye gidecek olursak, Zelzele'nin X-Men 2, Titanic, Harry Potter ve Felsefe Taşı, Superman Dönüyor ve Müzede Bir Gece gibi yüksek bütçeli Hollywood yapımlarının da görsel efektleri için uğraş verdiğini görüyoruz.

Seslendirme kadrosunda ise, Haluk Bilginer, Ahmet Kural, Murat Cemcir, Sevinç Erbulak, Cengiz Küçükayvaz gibi isimler var. Bu isimleri pek anlatmaya gerek yok doğrusu. Her biri yıllardır işin mutfağında olan, profesyonel isimler.

Dün akşam, Evliya Çelebi ve Ölümsüzlük Suyu'nun galası gerçekleştirildi. Bu özel etkinlikte TeknoKulis ekibi olarak biz de yerimizi aldık. Herkes gibi biz de yıllarca süren bu çalışmanın sonucunu merak ediyorduk.

Açıkçası merakımızı hem giderebildik hem de gideremedik. Neden mi? Etkinliğe ilginin gerçekten büyük olduğunu söyleyebilirim. Gösterimden önce yapılan duyuruda, filmin 20:30'da başlayacağı, 22:00'da sona ereceği söylenmişti, ancak beklenen olmadı. Filmi yaklaşık 40 dakika gecikmeli olarak izleyebildik. 40 dakikalık gecikmenin ardından salona geçtiğimizde ise, asıl üzücü gelişmeyle karşılaşacaktık...

Filmin ilk 20 dakikasını izleyebildik

Evliya Çelebi'yi temel alan bu filmini yalnızca 20 dakika boyunca izleyebildik, evet. 20 dakikalık süreçten sonra film kesildi ve devamı gelmedi. "Acaba bir teknik aksaklık mı oldu?" diye herkes birbirine bakarken perde önüne bir yetkili geldi ve "Gösterime geldiğiniz için teşekkür ederiz. Elinizdeki biletlerle daha sonra buraya gelerek filmi tam olarak izleyebilirsiniz" dedikten sonra gitti.

Yine bir teknik aksaklık mı vardı, yoksa bazı Hollywood filmlerinin özel gösterimlerinde yapıldığı gibi merak hissi mi uyandırılmaya çalışılmıştı?

Gösterim bittikten sonra, birçok kişiyle 20 dakikalık gösterim hakkında sohbetler ettik. Ortak görüş, bu 20 dakikalık dilimin pek de başarılı olmadığıydı.

Peki filmin izleyebildiğimiz ilk 20 dakikası nasıldı?

Hikaye hakkında pek fikir verdiğini söyleyemeyiz, ancak seslendirme ve görsel kalite hakkında konuşabiliriz. Filmdeki seslendirmeler başarılı. Evliya Çelebi'yi seslendiriyor ve diğer karakterlerin seslendirmeleri de güzel.

Görsel tarafa geldiğimizde ise, daha yolumuzun olduğunu söylemeliyiz. Tabii ki milyonlarca dolar bütçeyle hazırlanan animasyon filmleriyle Evliya Çelebi'yi mukayese etmiyoruz. Ancak karakter hareketleri, çevresel etkiler (su bulanması, sıçraması, gölgeler gibi) detaylar üzerine çalışılabilirdi. İlk 20 dakikalık süreçte gördüğümüz ortam tasarımları da yavandı. Ara ara yavaşlamalar ve ufak tefek görsel sorunlarla da karşılaştık. Filmi izlediğim süre boyunca aklıma CryTek firmasının 2004 yılında satışa sunduğu FarCry oyunu geldi. O oyunda kullanılan CryEngine oyun motoru, sanki bu filmde de kullanılmış gibi hissettim. Geceden üzgün ayrıldım.

Ama şunu da belirtmek istiyorum. Fragmanda da görüldüğü üzere, filmde İstanbul da var ve İstanbul tasarımlarının, ortamın nasıl olduğunu merak ediyoruz. İzlediğimiz 20 dakikalık dilimde bu görüntüler yer almıyordu.

Evliya Çelebi ve Ölümsüzlük Suyu, ilk yerli 3 boyutlu animasyon filmi unvanıyla bugün itibarıyla vizyonda yerini aldı.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

ali ali

Hayatimda bu kadar sıkıcı bir animasyon gormedim. ilk 15 dakikadan sonra salondakiler topluca salonu terkettiler. Parami geri istedim. yarim saatlik tartismadan sonra paramizi geri alabildik.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır2
cevapla 15.11.2014 12:09
Muhsin Muhsin

Buda bişe ellerine sağlık bir yerden başlamak lazım

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 07.11.2014 15:14
NO NO NO NO NO NO

Türkiye'nin ilk 3D animasyon filmi Uzay Kuvvetleri UK-2911'dir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 07.11.2014 11:39
Mahmut Mahmut

Türkiye'nin ilk 3D animasyon filmi Uzay Kuvvetleri UK-2911'dir.

Ne oldu pekı o anımasyona gişe yapamadı maden kazasını ılerı surup kacdılar evlıya celebıyı yapan fırmada calısanları fılm bıtınce ısden cıkartmıs alma mazlumun ahını cıkar ahensde ahensde :)

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 28.11.2014 18:20

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Toplam kayıt: 1222
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın