| Üye ol | 17 Ocak 2017,Salı

Teksas'ta üç Türk kadın girişimci

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 09.06.2014, 21:21 Güncelleme Tarihi: 16.06.2014, 14:09
Etiketler:
Dell Womens Entrepreneur Network dell Dell Kadın Girişimciler Ağı DWEN Ahu Serter Ebru Macavoy Zeynep Young
Teksas'ta üç Türk kadın girişimci

Kadın girişimcilerin öne çıkmasını sağlamak için beşinci kez düzenlenen Kadın Girişimciler Ağı etkinliğinde üç başarılı Türk kadın girişimci dikkat çekti.

Dünyanın en büyük kişisel bilgisayar üreticilerinden 'in bu sene 5. kez düzenlediği ( / Dell Women's Entrepreneur Network) etkinliği dünyanın dört bir yanından gelen kadın girişimcileri buluşturdu.

Son birkaç yıldır uçtan uca çözümler sunan bir teknoloji firması olarak yeniden konumlanan Dell, kurumların gelişmesine destek olmak, özellikle de kadın girişimcilerin öne çıkmasını sağlamak için pek çok yatırım yaparak farklı programlara destek oluyor. Bu yaklaşımın en somut örneği ise dünya çapında düzenlenen DWEN (Kadın Girişimciler Ağı) etkinliği.

Geçtiğimiz yıl 200'den fazla girişimcinin katılımı ile İstanbul'da düzenlenen DWEN etkinliği bu sene 5. kez gerçekleştirildi. Dell'in merkezinin de bulunduğu Austin kentinde 1-3 Haziran tarihlerinde düzenlenen etkinlikte 3 başarılı Türk kadın girişimci de dikkat çekti.

Ahu Büyükkuşoğlu Serter

DWEN etkinliğine konuşmacı olarak davet edilen , Türkiye'nin en başarılı girişimci iş kadınları arasında yer alıyor. ABD'de eğitim ve iş amaçlı olarak geçirdiği 6 yıldan sonra Türkiye'ye dönen ve aile şirketinde çalışmaya başlayan Ahu Serter, çalıştığı süre içerisinde grup dahilindeki firmaların sayısı 2'den 9'a, cirosunu ise 10 katına çıkartarak önemli bir başarıya imza atıyor. Bu süre içerisinde 2 tanesi Alman ortaklarıyla Türkiye'de, diğeri Hintli ortaklarıyla Hindistan'da olmak üzere 3 ortak girişimin başlatan Serter, 2006 yılında MATA Ahşap Kaplamalı Dekoratif Parçalar şirketine yatırım yaparak batmakta olan bir şirketi kendi alanında zirveye taşıyor. Türkiye'nin ilk sanat otel markası olan Bodrum'daki Casa dell Arte'de de Ahu Serter'in imzası bulunuyor.

Türkiye'nin ilk ve tek kadın melek yatırımcısı olan Ahu Serter, son dönemde üyesi olduğu Galata Business Angels melek yatırımcı ağı aracılığıyla internet girişimlerine yatırımcı olarak destek veriyor.

DWEN'de ilk girişimlerinde başarılı olan kadınların ikinci işlerinde de başarılı olmak için neler yapmaları gerektiği üzerine düzenlenen panelde konuşmacılar arasında yer alan Ahu Serter, doğru profesyonellerle çalışarak ve doğru iş modellerini kurarak birden fazla işe sahip olunabileceğini belirtiyor. 3 kız çocuğu annesi olan Ahu Serter, yoğun iş temposuna rağmen doğru bir planlama yaparak hem ailesine hem de işlerine yeterince vakit ayırabildiğini sözlerine ekliyor.

Zeynep Young

11 yaşında ailesiyle birlikte ABD'ye gittiğinde İngilizce konuşamayan , bugün kurucusu olduğu ve ABD'deki okullarda öğrencilerin performanslarını artırmak için yazılım ve sistemler geliştiren Double Line Partners şirketinin CEO'su olarak görev yapıyor.

ABD'deki okullarda öğrencilerin performanslarını artırmak için kullanılan ve birbirinden bağımsız çalışan sistemleri tek bir platform üzerinde buluşturan çözüm , bugün ABD'de birçok okulda kullanılıyor. Double Line'ın sunduğu çözüm sayesinde öğrencilerin performanslarını doğru bir şekilde ölçümleme yapmaya başlayan okullardaki başarı oranının hızla yükseldiği gözlemlenmiş.

Zeynep Young, DWEN'de "The Data Economy" başlıklı oturumda konuşmacı olarak yer aldı ve tecrübelerini diğer girişimci kadınlarla paylaştı.

Ebru Macavoy

İngiltere'de hukuk okuyan ve avukat olan , 2009 yılında oğluna hamile kaldığında nadir görülen bir hastalıkla mücadele etmek zorunda kalıyor. Oğlunu dünyaya getirmesi onun için hayatındaki önemli bir dönüm noktası oluyor. Doğum sonrasın atlattığı hastalıkla mücadele eden ve yaşlı insanlara bakım konusunda çalışan derneklerde gönüllü olarak görev alıyor. Bu dernekler için etkinlikler düzenleyerek bağış toplamalarına yardımcı oluyor. Bu süreçte kendi işini kurmaya karar veriyor. 2012 yılında katıldığı ve 6 ay süren kadın girişimci programında 20 katılımcı arasından birinci olmayı başaran Ebru Macavoy, Şubat 2013'te Matrix Concierge isimli şirketini kuruyor. Matrix, müşterilerine eşi benzeri olmayan yüksek kalitedeki özel hizmetleri sunmak amacıyla kurulan bir şirket. Çok özel bir tatil programından parti organizasyonuna, uçak biletinden restoran rezervasyonuna kadar çok geniş yelpazede hizmetler sunan Matrix, Londra merkezli olarak hizmet veriyor.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

didem didem

girişimci kadınlarımıza çok güzel örnek olan bu 3 kadını tebrik ediyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 24.08.2015 15:25
kartony kartony

okumayalım mı :D

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 09.06.2014 21:29

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Toplam kayıt: 958
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın