| Üye ol | 22 Ocak 2017,Pazar

telefon veya tablette geliştirici seçeneği nasıl açılır?

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 29.07.2014, 15:34 Güncelleme Tarihi: 29.07.2014, 19:49
Etiketler:
HTC One (M8) samsung galaxy s5 LG G3 xperia z2 android google
Android telefon veya tablette geliştirici seçeneği nasıl açılır?

Gizlenmiş olan geliştirici seçeneklerine ulaşmanın yolu aslında oldukça basit.

Hasan Uğur Nayır

Sonunda telefonunuzu root'lamaya veya özel bir ROM yüklemeye karar verdiniz. Belki de Sideload olarak uygulama atmak istiyorsunuz. Bunun için ADB komutları içine girmek ve telefonda yazılımsal ameliyat yapmanız lazım. Bunun yolu ise geliştirici seçeneklerinden geçiyor. Geliştirici seçeneklerini etkinleştirmek inanılmaz derecede kolay.

Her Android telefon veya tablette "Build numarası" altında gizlenmiş durumda bulunuyor. Sadece Build numarası seçeneği, bazı telefonlarda "Cihaz hakkında", bazılarında ise "Yazılım bilgisi" altında bulunuyor. Birkaç popüler cihazdan örnek verelim;

Stok Android'te: Ayarlar>Telefon hakkında>Build numarası

Samsung Galaxy S5: Ayarlar>Cihaz hakkında>Build numarası

LG G3: Ayarlar>Hakkında>Yazılım bilgisi>Build numarası

HTC One M8: Ayarlar>Hakkında>Yazılım bilgisi>Daha>Build numarası

Build numarasına üst üste tıklayın. Geliştirici olmaya az kaldı uyarıları verir ve geri sayım yapar. 7. tıklama sonunda ise "Bir geliştiricisiniz" uyarısı veriyor. Artık geliştirici seçenekleri ayarlar kısmında mevcut.

Geliştirici seçeneklerini kaldırma

Geliştirici seçeneklerinden kurtulmak istiyorsunuz diyelim, artık ayarlarda görmek istemiyorsunuz. Neyse ki birkaç telefonda bunu yapmak kolay. Stok Android veya HTC One M8'de telefonu sıfırlamadan geliştirici seçeneklerini ayarlar kısmından kaldırmak mümkün. LG G3 veya Galaxy S5 kullanıcıları ise geliştirici seçenekleriyle telefonu kullanmak veya cihazlarını sıfırlamak zorunda.

HTC One M8 veya stok Android'te Ayarlar>Uygulamalar>Ayarlar kısmına gelip "Verileri temizle" seçeneğine tıklayıp tamam dediğinizde geliştirici seçenekleri ana ayarlar kısmından kaldırılmış oluyor.

AnaSayfa Toplam kayıt: 20355
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın