| Üye ol | 20 Ocak 2017,Cuma

Hiç ınızın içini açtınız mı?

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 30.11.2013, 11:23 Güncelleme Tarihi: 30.11.2013, 11:28
Etiketler:
pc bilgisayar masaüstü fan soğutma ısınma bakım temizlik ipucu
Hiç bilgisayarınızın içini açtınız mı?

Stabil çalışma performansı için ara ara yapmak gerekir.

Artık hemen hepimiz evimizde, okulda ve iş yerlerimizde masaüstü bilgisayarlar kullanıyoruz. Uzun süre sorunsuz olarak çalışabilen bu cihazlar, hiç beklemediğiniz anda sizi yarı yolda da bırakabilir, ki bu durum da sizin ilgisizliğinizin sonucunda ortaya çıkabilir.

Temizlik şart

Kullandığınız ın kasasının kapalı olarak kullanılması, temiz ve stabil kullanım örneklerinden bir tanesi. Böylelikle kasa dışında yaşanan tozlanmaların etkileri de daha az olarak kasa içine yansıyacaktır. Ancak bir süre sonra toz birikmeleri artacağından, ara ara kasayı açıp, bilgisayarınızı oluşturan bileşenleri temizlemenizde de yarar var. Özellikle ekran kartı ve işlemcilerin üzerinde yer alan ların temizlenmesi, bu cihazların ihtiyaçlarının sürekli devam edebilmesi için önemli. Zira işlemci ve ekran kartının fanlarında sorunlar belirirse, bu da ya yol açabilir ve ardından başka sorunları da tetikleyebilir. Aşırı ısı yüzünden kitlenmeler ve sonrasında "yanma" dahi yaşanabilir.

İyi bir soğutma sistemi de öyle

Bilgisayarınız çalıştığı sürece, kasa içinde belli bir sıcaklığın oluşması normaldir. Konfigürasyonunuza göre bu sıcaklık seviyelerinde farklılıklar olabilir tabii, ama her zaman bir üst seviye vardır. Bu yüksekliklere ulaşmamak için de hava tahliyesi konusunda yeterli bir sisteminiz olmalı. Kasanın ön, arka ve yan tarafında yer alan pervaneler, içerideki sıcak havayı dışarıya tahliye etmekle görevli olmalı. Sürekli içerideki hava yenilenmiş olacağı için de sıcaklık seviyesinde ciddi boyutlara ulaşılmamış olunacaktır. Özellikle yaz aylarında sistemlerinin daha fazla ısındığını biliyorsunuz zaten.

AnaSayfa Toplam kayıt: 13558
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın